Co to jest włókniaki?
Włókniaki to niewielkie, łagodne guzy skóry, które mają kształt małych wypukłości na szypułce. Są one zazwyczaj tego samego koloru co skóra. Mogą pojawić się na dowolnym obszarze ciała.
Przyczyny
Jakie są przyczyny włókniaków?
Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca znane. Mogą być one dziedziczne, jak również pojawiać się w wyniku tarcia skóry, np. spowodowanego ciasną odzieżą. Często pojawiają się z wiekiem.
Objawy
Jakie są objawy włókniaków?
Włókniaki to łagodne guzki na skórze, które mogą występować prawie w każdym miejscu na ciele. Są miękkie, często na trzonku i mogą mieć różne kolory — od koloru skóry do brązowego. Zazwyczaj są bezbolesne, choć mogą boleć lub swędzieć. Włókniaki są różnej wielkości — od malutkich do kilku centymetrów. Często pojawiają się na szyi, pachach, piersiach.
Diagnoza
Jak diagnozuje się włókniaki?
Włókniaki to łagodne guzki skóry, które lekarz najczęściej może zidentyfikować poprzez prostą kontrolę skóry. Lekarz obejrzy włókniaki i zapyta o objawy, które mogą występować. Może również zdecydować o wykonaniu jego badania pod mikroskopem (biopsja), aby upewnić się, że to włókniak i wykluczyć inne schorzenia.
Leczenie
Jak leczy się włókniaki?
Włókniaki to niegroźne guzki skóry. Leczenie zależy od ich wielkości, liczby oraz lokacji. Małe włókniaki często usuwa się laserem, krioterapią (czyli zamrażaniem), elektrokoagulacją (spalaniem przez prąd) lub chirurgicznie. Jeżeli nie sprawiają problemów, mogą pozostać nieleczone. Procedura usuwania włókniaków jest zwykle szybka i mało bolesna. Lekarz może znieczulić miejsce usuwania włókniaka, jeżeli tego pacjent potrzebuje. Po zabiegu należy zadbać o higienę i ochronę miejsca, z którego usunięto włókniak.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się włókniakom?
Aby zapobiegać włókniakom, należy zawsze stosować kremy z filtrem, unikać nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne i dbać o odpowiednią higienę skóry. Zaleca się unikać otarć i tarcia skóry, nosząc luźne, wygodne ubrania i bieliznę, szczególnie w upalne dni.