Co to jest węgorczyca (strongyloidoza)?

Węgorczyca (strongyloidoza) to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego spowodowana zakażeniem nicieniami z rodzaju Strongyloides. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z glebą zainfekowaną ludzkimi fekaliami. Możliwa jest również autoinwazja (samozakażenie) pasożytów namnażających się w organizmie żywiciela. Obecność larw może powodować zapalenie płuc, a obecność dorosłych robaków w jelitach może prowadzić do umiarkowanej lub ciężkiej biegunki. Zazwyczaj obserwowane objawy dotyczą układu pokarmowego, oddechowego i skóry.

Przyczyny

Jakie są przyczyny węgorczycy (strongyloidozy)?

Człowiek zaraża się węgorkiem jelitowym przede wszystkim poprzez chodzenie bez obuwia po zanieczyszczonym podłożu. Ponadto istnieje możliwość przeniesienia larw pasożyta na dziecko karmione piersią wraz z mlekiem matki, jak również możliwość samozarażenia.

Objawy

Jakie są objawy węgorczycy (strongyloidozy)?

Objawy kliniczne towarzyszące zakażeniu węgorkiem jelitowym obejmują:

1. zmiany skórne: zaczerwienienie, bolesność, świąd, obrzęk w miejscu wniknięcia larwy.

2. dolegliwości ze strony układu oddechowego w postaci: silnego kaszlu, zapalenia płuc.

3. dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci między innymi: zapalenia jelit, ból brzucha, obecność biegunek z domieszką krwi, nudności czy wymiotów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się węgorczycę (strongyloidozę)?

Rozpoznanie zakażenia węgorkiem jelitowym ustala się na podstawie obecności larw pasożyta w bezpośrednich rozmazach kału lub w treści pokarmowej pobranej bezpośrednio z dwunastnicy, jak również przy pomocy testów serologicznych badających obecność swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom pasożyta.

Leczenie

Jak leczy się węgorczycę (strongyloidozę)?

Wszystkie osoby, w tym chorzy bez objawów, u których rozpoznane zostanie zarażenie Strongyloides stercoralis powinni przyjmować leki przeciwpasożytnicze – iwermektynę, albendazol, tiabendazol. Leczenie węgorczycy jest utrudnione z powodu możliwości autoinwazji. Niekiedy terapię trzeba powtarzać.

W ciężkich postaciach węgorczycy wskazane jest leczenie wspomagające uzależnione od typu powikłań. W przypadku krwawień do przewodu pokarmowego lub niedrożności jelit konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się węgorczycy (strongyloidozie)?

Najważniejszą metodą zapobiegania węgorczycy jest unikanie ekspozycji na larwy pasożyta: unikanie bezpośredniego kontaktu skóry z glebą (chodzenia boso, spania lub siadania na ziemi/plaży, pracy w glebie bez rękawic ochronnych), odpowiednia utylizacja ścieków, zaprzestanie nawożenia upraw owoców i warzyw ludzkimi odchodami.