Co to jest trądzik pospolity?
Trądzik pospolity to zaburzenie skóry charakteryzujące się stanem zapalnym gruczołów łojowych i gruczołów włosowych. Charakterystycznym objawem są wykwity skórne. Krosty tworzą się, gdy mieszki włosowe pod skórą się zatykają. Większość pryszczy tworzy się na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik może pojawić się w różnym wieku, ale jest to schorzenie powszechne u nastolatków i młodych dorosłych.
Przyczyny
Jakie są przyczyny trądziku pospolitego?
Istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Wśród nich można wyróżnić: zwiększona produkcja łoju, czynniki genetyczne, nadmiar androgenów, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, reakcja zapalna, niewłaściwa dieta, przewlekły stres, kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes lub niektóre leki.
Objawy
Jakie są objawy trądziku pospolitego?
Trądzik pospolity obejmuje zazwyczaj twarz, plecy, szyję, klatkę piersiową i ramiona. Charakteryzuje się powstawaniem wykwitów skórnych, które mogą mieć charakter zapalny i niezapalny. Zmianami zapalnymi są: grudki, krosty i cysty, natomiast zmiany zapalne mogą mieć postać zaskórników zamkniętych (białe, drobne) lub otwartych (w części środkowej mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa).
Diagnoza
Jak diagnozuje się trądzik pospolity?
Lekarzem odpowiedzialnym za rozpoznanie i leczenie trądziku pospolitego jest dermatolog. Diagnoza opiera się zazwyczaj głównie na podstawie obrazu klinicznego i wywiadzie z pacjentem. Przed wdrążeniem leczenia należy go zróżnicować z innymi schorzeniami skóry.
Leczenie
Jak leczy się trądzik pospolity?
Leczenie trądziku pospolitego może być miejscowe (w przypadku zmian trądzikowych o niewielkim lub średnim nasileniu) preparatami w postaci maści, kremów, aerozoli. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe i keratolityczne. W cięższych postaciach trądziku zaleca się stosowanie preparatów doustnych (zazwyczaj są to antybiotyki lub retinoidy).
Zapobieganie
Jaki zapobiega się trądzikowi pospolitemu?
Trudno zapobiec wystąpieniu trądziku pospolitego w szczególności w wieku młodzieńczym. Można przyczynić się do złagodzenia jego objawów i zmniejszenia ryzyka powstawania ewentualnych blizn stosując odpowiednią pielęgnację skóry. Istotne jest również, aby nie przesuszać swojej skóry oraz ograniczać produkty w diecie, które mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych (cukry proste, nabiał).