Co to jest telangiektazja?

Telangiektazja to krwotoczne rozszerzenie naczyń włosowatych. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem małych rozszerzonych naczyń krwionośnych, które mogą występować przy powierzchni skóry lub błon śluzowych. Rozszerzone naczynia krwionośne mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na ciele, ale są powszechnie widoczne na twarzy w okolicach nosa, policzków i podbródka. Występują również krwawienia z przewodu pokarmowego, krwioplucia, krwawienia z nosa oraz krwiomocz.

Przyczyny

Jakie są przyczyny telangiektazji?

Przyczyną pojawienia się pajączków naczyniowych może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub długotrwałe używanie glikokortykosteroidów. Teleangiektazje powstają również u kobiet w ciąży (pod wpływem zmian w krążeniu żylnym oraz zwiększonym poziomie estrogenów), ale także wskutek chorób, takich jak trądzik różowaty czy toczeń.

W niektórych przypadkach współistnieją z chorobami uwarunkowanymi genetycznie. Czasem mają charakter zmianowy, w następstwie schorzeń ogólnoustrojowych, np. po steroidoterapii.

Wśród przyczyn można również wyróżnić: starzenie się organizmu, podłoże genetyczne, ekspozycja na słońce, żylaki, uraz w okolicy.

Objawy

Jakie są objawy telangiektazji?

Pajączki lokalizują się głównie na kończynach górnych i dolnych oraz na twarzy. Radziej powstają w innych częściach ciała. U osób chorych występują poszerzone miotełkowate zmiany o czerwonym zabarwieniu. Pacjenci szukają sposobów, aby się ich pozbyć, ze względu na nieładny wygląd.

Mogą dawać niewielkie dolegliwości bólowe, pojawić się jako pojedyncze, ograniczone zmiany lub zajmujące znaczną powierzchnię skóry rozlane zmiany.

Diagnoza

Jak diagnozuje się telangiektazję?

Teleangiektazję pajęczą rozpoznaje się na podstawie jej typowego wyglądu. Ucisk tętniczki środkowej powoduje zanikanie promienistych naczyń włosowatych, które szybko napełniają się ponownie po ustąpieniu ucisku krwi wewnątrz światła naczyń. Najlepiej jest to widoczne przez przezroczysty przedmiot, taki jak szkiełko lub soczewka dermatoskopu kontaktowego. Pomocne będzie badanie USG naczyń żylnych.

Leczenie

Jak leczy się telangiektazję?

Pajączek teleangiektazji jest niegroźny i nie wymaga leczenia. Zmiana, która jest nieestetyczna, może być usunięta poprzez zniszczenie tętniczki środkowej zasilającej, ale może to spowodować powstanie niewielkiej blizny. Zabiegi mające na celu usunięcie teleangiektazji pajęczynówki obejmują:
– krioterapię,
– elektrokauteryzację,
– intensywne światło impulsowe,
– laser naczyniowy.
Wycięcie chirurgiczne jest rzadko konieczne i nieuchronnie pozostawia bliznę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się telangiektazji?

Osoby o bardziej kruchych naczyniach powinny unikać czynności mogących przyczynić się do powstania pajączków, czyli:
-zrezygnować z gorących kąpieli, solarium i sauny,
-ograniczyć do minimum opalanie,
-nie pozwalać sobie na długie stanie czy siedzenie bez przerwy.