Co to jest szkarlatyna?
Szkarlatyna to choroba zakaźna znana również pod nazwą płonica. Infekcja jest wywołana paciorkowcami i występuję głównie u dzieci.
Przyczyny
Jakie są przyczyny szkarlatyny?
Szkarlatynę wywołują niektóre szczepy paciorkowców. Źródłem zakażenia jest osoba chora na płonicę (szkarlatynę) lub anginę. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową lub bezpośredni kontakt z osobą chorą. Dochodzi do niego zazwyczaj w okresie zimowym w przedszkolach i szkołach.
Objawy
Jakie są objawy szkarlatyny?
Szkarlatyna charakteryzuje się czerwoną wysypką skórną, która pojawia się zazwyczaj w drugiej dobie choroby. Chorobie często towarzyszy wysypka rumieniowa. Wysypka ustępuje po kilku godzinach lub po kilku dniach w zależności od jej intensywności. Choroba ma nagły początek, który objawia się silnym bólem gardła, głowy, nudnościami i gorączką. Czasami może prowadzić do zapalenia migdałków.
Diagnoza
Jak diagnozuje się szkarlatynę?
Szkarlatynę można rozpoznać na podstawie wywiadu, ponieważ charakteryzuje się ona charakterystycznymi objawami. Należy pobrać wymaz z gardła i migdałków, który potwierdzi zakażenie paciorkowcami z grupy A. Można również wykonać „szybki” test na obecność antygenu PBHA.
Leczenie
Jak leczy się szkarlatynę?
Leczenie szkarlatyny przebiega zazwyczaj w warunkach domowych. Polega na podaniu antybiotyku, leków przeciwgorączkowych oraz stosowaniu preparatów do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, aby zapobiec odwodnieniu.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się szkarlatynie?
Zapobieganie szkarlatynie polega na ograniczaniu kontaktu z osobą zakażoną i przedmiotami używanymi przez nią. Chory powinien być odizolowany przez pierwsze 24 godziny po podaniu antybiotyku. Profilaktycznie warto dbać o skuteczną higienę. Zaleca się możliwie często myć i dezynfekować ręce.