Co to jest śluzowo-ropne zapalenie spojówek?

Śluzowo-ropne zapalenie spojówek to infekcja oka, która powoduje czerwoność i wydzielanie ropy. Może być wywołane przez bakterie lub wirusy. Objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem oraz łzawieniem oka.

Przyczyny

Jakie są przyczyny śluzowo-ropnego zapalenia spojówek?

Śluzowo-ropne zapalenie spojówek to infekcja oka, zwykle wywołana przez bakterie, najczęściej przez różne szczepy paciorkowców i gronkowców, rzadziej bakterie gram-ujemne. Może zdarzyć się też, że to wirusy lub alergie są problemem. Można zarazić się podczas kontaktu z osobą zakażoną, używając jej ręcznika lub przez brudne ręce.

Objawy

Jakie są objawy śluzowo-ropnego zapalenia spojówek?

Śluzowo-ropne zapalenie spojówek objawia się zwykle zaczerwienieniem i swędzeniem oczu. Często występuje też pieczenie oraz uczucie obecności ciała obcego w oku. Mogą też pojawić się problemy ze światłem i nasilone łzawienie. Wydziela się również śluz i ropa, szczególnie widoczne po przebudzeniu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się śluzowo-ropne zapalenie spojówek?

Lekarz oceni stan oczu za pomocą specjalnej lampy do badania oczu, której światło pozwala zobaczyć powierzchnię oka. Może też potrzebować próbki łez lub wydzieliny z oka, aby sprawdzić, czy problem jest spowodowany infekcją. To jest bardzo proste, nieinwazyjne badanie, które pomaga lekarzowi postawić właściwą diagnozę.

Leczenie

Jak leczy się śluzowo-ropne zapalenie spojówek?

Śluzowo-ropne zapalenie spojówek leczymy głównie miejscowo, czyli stosując leki bezpośrednio na oko. Najczęściej używane są krople lub maści do oka, które zawierają antybiotyki służące do zwalczania bakterii odpowiedzialnych za zapalenie. W zależności od przepisanej terapii, należy zastosować lek kilka razy dziennie – zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest także utrzymanie higieny oka, w tym regularne usuwanie wydzieliny. Przy dużym obrzęku używane są krople ze sterydami, ale tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą mieć skutki uboczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się śluzowo-ropnemu zapaleniu spojówek?

Zapobieganie zapaleniu spojówek to przede wszystkim utrzymanie higieny: nie dotykaj oczu brudnymi rękami, nie używaj kosmetyków innych osób. Jeśli używasz szkła kontaktowe, regularnie je czyść lub zmieniaj. Zwracaj uwagę na alergeny, które mogą wywołać zapalenie. Noszenie okularów przeciwsłonecznych chroni oczy przed zanieczyszczeniami. Unikaj kontaktu z osobami chorującymi na zapalenie spojówek.