Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się bólem promieniującym z pleców do pośladka i tylnych/bocznych części nogi. Może być objawem neuropatii kulszowej, radikulopatii lub zmian w obrębie rdzenia kręgowego. Czasami rwa kulszowa ustępuje samoistnie, a czasami wymaga kontaktu z lekarzem i leczenia.
Przyczyny
Jakie są przyczyny rwy kulszowej?
Przyczyny rwy kulszowej mogą obejmować ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego, najczęściej spowodowane przez przepuklinę dysku lub zwężenie kanału kręgowego. Czynniki, takie jak: urazy, infekcje, stany zapalne czy nadwaga również mogą przyczynić się do wystąpienia rwy kulszowej.
Objawy
Jakie są objawy rwy kulszowej?
Rwa kulszowa może mieć ostry początek, związany z urazem lub gwałtownym przeciążeniem kręgosłupa, albo może się pojawić jako stopniowo narastający ból, który promieniuje do kończyny dolnej. Ból krzyża jest pierwszym objawem poprzedzającym bóle korzeniowe w ok. 60% przypadków. W zależności od tego, który z korzeni nerwowych został uciśnięty, ból może promieniować do pośladka (najczęściej), tylnej lub bocznej powierzchni uda, podudzia i stopy, sięgając aż do palców. Niekiedy może obejmować tylko część obszaru zaopatrywanego przez korzeń nerwowy, z czasem wędrując od pośladka w kierunku podudzia i stopy lub rzadziej, zmieniając lokalizację w odwrotnym kierunku.
Diagnoza
Jak diagnozuje się rwę kulszową?
Lekarz, przed postawieniem diagnozy i wdrożeniem leczenia, musi mieć podstawowe informacje dotyczące wystąpienia, lokalizacji i nasilenia objawów rwy kulszowej oraz obiektywne wyniki badania lekarskiego. Przeprowadzając badanie, lekarz oceni siłę mięśniową i odruchy w dolnej połowie ciała oraz czucie i napięcie korzeni nerwowych. W tym celu przeprowadzane są badania polegające m.in. na unoszeniu kończyn w pozycji leżącej, zginaniu i prostowaniu kończyn, wywoływaniu odruchów ścięgnistych czy wywoływaniu wrażeń czuciowych przez dotykanie skóry na zmianę tępym i ostrym przyrządem.
Do badań obrazowych używanych w diagnostyce bólów krzyża i rwy kulszowej można zaliczyć:
– badania rentgenowskie (spoczynkowe oraz czynnościowe, w różnych projekcjach),
– tomografię kręgosłupa,
– rezonans magnetyczny.
Leczenie
Jak leczy się rwę kulszową?
W leczeniu rwy kulszowej można stosować różne metody, w zależności od nasilenia objawów. Może to obejmować odpoczynek, stosowanie lodu lub ciepła, fizjoterapię, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach również iniekcje leków steroidowych.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się rwie kulszowej?
Aby zapobiegać rwie kulszowej, warto dbać o zdrowie kręgosłupa i unikać czynników ryzyka, takich jak: nadwaga i brak aktywności fizycznej. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i brzucha może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Ważne jest również unikanie przeciążeń i nieprawidłowych ruchów.