Co to jest różyczka?

Różyczka to wirusowa choroba wieku dziecięcego. Należy do chorób zakaźnych o łagodnym przebiegu. Wirus umiejscawia się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i komórkach okolicznych węzłów chłonnych, a okres wylęgania się choroby wynosi 14-21 dni.

Przyczyny

Jakie są przyczyny różyczki?

Różyczka jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus różyczki – Rubella virus. Można się nią zarazić drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą oraz przez łożysko w przypadku różyczki wrodzonej. Do zarażenia często dochodzi w okresie ziomowo-wiosennym i często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym.

Objawy

Jakie są objawy różyczki?

Różyczka objawia się głównie powiększonymi węzłami chłonnymi okolicy podpotylicznej i za uszami oraz wysypką skórną w kolorze różowym. Wysypka znika zazwyczaj po 2-3 dniach. Różyczka stanowi szczególnie zagrożenie dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze, ponieważ może dojść do poronienia lub ciężkich uszkodzeń płodu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się różyczkę?

W rozpoznaniu istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz badanie fizykalne. Badanie powinno obejmować również badania laboratoryjne. Każdy pacjent z podejrzeniem różyczki powinien być skierowany na badanie serologiczne (oznaczenie przeciwciał w klasie IgM). Jeśli objawy w ostrej fazie zakażenia są nietypowe lub łagodne, tym bardziej badanie serologiczne ma większe znaczenie.

Leczenie

Jak leczy się różyczkę?

Leczenie różyczki ma zazwyczaj charakter objawowy. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, należy stosować leki przeciwgorączkowe. Warto stosować odpowiednią dietę oraz dostarczać witamin i składników mineralnych do organizmu w celu jego wzmocnienia. Objawy kliniczne różyczki ustępują zwykle samoistnie.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się różyczce?

Najskuteczniejszymi metodami zapobiegania zachorowania na różyczkę jest unikanie kontaktu z osobą zakażoną oraz stosowanie szczepień ochronnych. W Polsce podawana jest szczepionka skojarzona przeciw różyczce, odrze i śwince. Pierwszą dawkę szczepienia podaje się w okolicach 13-14 miesiąca życia, natomiast dawkę przypominającą około 10. roku życia. Kobiety niezaszczepione, które planują ciążę i nie przeszły różyczki powinny zbadać stężenie przeciwciał IgG w surowicy krwi.