Co to jest rozlane zapalenie (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Rozlane zapalenie ucha zewnętrznego to stan, w którym całe ucho zewnętrzne, od małżowiny usznej po kanał słuchowy, jest zainfekowane i w stanie zapalnym. Powoduje to m.in. ból, zaczerwienienie i opuchliznę.

Przyczyny

Jakie są przyczyny rozlanego zapalenia (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Rozlane zapalenie ucha zewnętrznego jest zazwyczaj spowodowane przez bakterie, które dostają się do ucha. Może to nastąpić, gdy masz rysę lub skaleczenie w uchu, kiedy woda zostaje w uchu po kąpieli czy pływaniu, lub przy częstym wkładaniu i wyjmowaniu aparatu słuchowego.

Objawy

Jakie są objawy rozlanego zapalenia (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Objawy rozlanego zapalenia ucha zewnętrznego to silny ból ucha, często nasilający się podczas żucia czy dotyku. Możesz też odczuwać swędzenie i zaczerwienienie kanału słuchowego. Inne objawy to zatkane ucho, szumy, a rzadziej gorączka i upośledzenie słuchu. W uchu może być obecna wydzielina, niekiedy ropna.

Diagnoza

Jak diagnozuje się rozlane zapalenie (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Lekarz rozpoznaje rozlane zapalenie ucha zewnętrznego na podstawie objawów, jakie opisujesz oraz poprzez sprawdzenie twojego ucha za pomocą narzędzia o nazwie otoskop. To urządzenie pomaga lekarzowi zobaczyć wnętrze ucha i sprawdzić, czy skóra jest czerwona, puchnie i czy występuje obfita wydzielina.

Leczenie

Jak leczy się rozlane zapalenie (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Rozlane zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej leczy się za pomocą kropli do ucha, które zawierają antybiotyki do zwalczania bakterii i sterydy do zmniejszenia stanu zapalnego. Czasami lekarz może zdecydować o użyciu antybiotyków doustnych, jeśli infekcja jest szczególnie silna. Ważne jest, aby ukończyć pełny cykl leczenia, nawet jeśli objawy znikną wcześniej, aby zapewnić, że infekcja została w pełni wyleczona i nie powróci.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rozlanemu zapaleniu (cellulitis) ucha zewnętrznego?

Aby zapobiec zapaleniu ucha zewnętrznego, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze, nie wkładaj do ucha żadnych przedmiotów, które mogą go zranić. Dbaj o higienę ucha, ale nie używaj patyczków higienicznych do jego wnętrza. Po kąpieli, dokładnie osusz ucho ręcznikiem. Jeśli pływasz, używaj zatyczek do uszu. Jeżeli masz już zapalenie, konieczne jest leczenie przez lekarza.