Co to jest rozedma płuc?

Rozedma płuc jest chorobą płuc, która powoduje duszności. U osób z rozedmą płuc dochodzi do uszkodzenia woreczków powietrznych w płucach (pęcherzyków płucnych). Z czasem wewnętrzne ściany woreczków powietrznych słabną i pękają, tworząc większe przestrzenie powietrzne zamiast wielu małych. Zmniejsza to powierzchnię płuc, a tym samym ilość tlenu docierającego do krwiobiegu. Podczas wydechu uszkodzone pęcherzyki płucne nie pracują prawidłowo i stare powietrze zostaje uwięzione, nie pozostawiając miejsca dla świeżego, bogatego w tlen powietrza. Większość osób cierpiących na rozedmę płuc ma również przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Przyczyny

Jakie są przyczyny rozedmy płuc?

Wzrost ciśnienia powietrza w oskrzelach, oskrzelikach i płucach oraz obniżenie sprężystości pęcherzyków płucnych prowadzi do rozedmy płuc — duże przestrzenie zajęte są powietrzem, które uszkadza całą strukturę płuc.

Czynniki, które wpływają na ryzyko rozedmy płuc:
– palenie papierosów (zarówno czynne jak i bierne),
– narażenie na drażniące czynniki obecne w powietrzu, np. dym tytoniowy, spaliny, zanieczyszczenia powietrza.

Rozedma płuc może być powikłaniem problemów związanych z infekcjami oddechowymi.
W niektórych przypadkach rozedma może być spowodowana dziedzicznym niedoborem białka, które chroni elastyczne struktury płuc.

Objawy

Jakie są objawy rozedmy płuc?

Charakterystycznym objawem rozedmy płuc jest częsta i nawracająca zadyszka, duszność, pojawiająca się np. po wysiłku fizycznym. Po pewnym czasie kaszel pojawia się nawet bez powodu. Dodatkowo można zaobserwować spadek wagi i osłabienie mięśni.

Wraz z rozwojem choroby problemy z oddychaniem zaczynają się pojawiać nawet bez wykonywania czynności. Dusznościom towarzyszyć może kaszel z małą ilością wydzieliny. Pacjenci cierpiący na rozedmę płuc próbują pozbyć się nadmiaru powietrza z płuc, dlatego wydmuchują je przez usta, które ułożone są podobnie jak do gwizdania.

Diagnoza

Jak diagnozuje się rozedmę płuc?

W diagnozowaniu rozedmy płuc wykonywane są:

– RTG klatki piersiowej — jeżeli pacjent ma rozedmę płuc na zdjęciu widać jaśniejsze elementy w polach płucnych, dziwne spłaszczenie przepony i czasem pęcherze rozedmowe. Czasem nawet sam pacjent zauważa nieprawidłowości, jego klatka piersiowa może przypominać beczkę;
– tomografię komputerową klatki piersiowej;
– gazometrię, która pozwala rozpoznać i kontrolować zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej;
– spirometrię, która mierzy objętość oraz pojemność płuc i przepływ powietrza.

Leczenie

Jak leczy się rozedmę płuc?

Leczenie polega na likwidowaniu czynników wpływających na powstawanie choroby. Dostosować też trzeba zapotrzebowanie na tlen do stopnia możliwości zapewnienia go w wyniku wymiany gazowej w rozedmowych płucach.

Pacjenci z rozedmą płuc powinni co roku szczepić się przeciwko grypie, aby uniknąć powikłań w przypadku ewentualnej choroby. Należy niezwłocznie leczyć każdą infekcję dróg oddechowych. Niekiedy lekarze przepisują preparaty rozszerzające oskrzela oraz leki na bazie kortyzolu. W skrajnych przypadkach podaje się tlen.

Powikłania związane na przykład z zapaleniem płuc, leczone są przy pomocy antybiotyków, leków nasercowych oraz sulfonamidów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rozedmie płuc?

Profilaktyka rozedmy płuc polega przede wszystkim na jak najszybszym pozbyciu się czynników wywołujących chorobę.