Co to jest ropne zapalenie skóry?
Ropne zapalenie skóry to ograniczone ognisko ropy w przestrzeni tkankowej powstające w wyniku naruszenia bariery ochronnej skóry. Ropień skóry tworzy się w wyniku infekcji bakteryjnej.
Przyczyny
Jakie są przyczyny ropnego zapalenia skóry?
Przyczyną ropnego zapalenia skóry jest najczęściej zakażenie bakteryjne. Bakterie dostają do skóry poprzez zranienie lub uszkodzenie. Może się rozwinąć także w wyniku niewłaściwego leczenia skóry, oparzeń skaleczenia brudnym przedmiotem lub pogryzienia przez zwierzę.
Objawy
Jakie są objawy ropnego zapalenia skóry?
W sytuacji, gdy ropień znajduje się w obrębie powłok skórnych, można zauważyć objawy miejscowe w postaci:
– zaczerwienienia;
– bolesnego obrzęku skóry i sąsiednich tkanek;
– niewielkiego uwypuklenia skóry;
– chełbotania zmiany podczas badania palpacyjnego (w przypadku dojrzałego ropnia) – skóra nad ropniem jest bardzo cienka, napięta i błyszcząca;
– ocieplenie skóry w zajętym obszarze skóry.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ropne zapalenie skóry?
Ropnie skórne nie stanowią problemu diagnostycznego, ponieważ są widoczne gołym okiem. W przypadku zmian znajdujących się w głębiej położonych tkankach, w których dużo później pojawiają się niepokojące objawy, konieczne jest wykonanie badania USG. Niekiedy przeprowadza się także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Leczenie
Jak leczy się ropne zapalenie skóry?
Najczęściej w przebiegu choroby wykonuje się chirurgiczne nacięcie zmiany chorobowej. Metoda ta wykonywana jest przez specjalistę w znieczuleniu ogólnym, zarówno przy zmianach zlokalizowanych powierzchownie jak i głębiej. Chirurg nacina zmianę na samym czubku uwypuklenia ropnia. Jeżeli ujście ropnej wydzieliny nie było poprzedzone nakłuciem diagnostycznym, należy pobrać wypływającą wydzielinę na posiew z oznaczeniem antybiogramu. Po usunięciu zawartości ropnia lekarz sprawdza palpacyjnie przez kanał cięcia chirurgicznego, czy wszystko zostało usunięte. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie oraz opróżnienie z ropy zachyłki jamy ropnia.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się ropnemu zapaleniu skóry?
Główną przyczyną ropnego zapalenia skóry jest infekcja wywołana przez bakterie czy wirusy, które dostają się do organizmu przez zranione miejsce. By zapobiec jej występowaniu, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad codziennej higieny.
Przede wszystkim należy zadbać o odkażenie skaleczeń i utrzymanie gojącej skóry w czystości. Osoba, która podejrzewa u siebie pojawienie się ropnia, niezwłocznie powinna udać się do lekarza, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ropy.