Co to jest ropień okołozębowy?

Ropień okołozębowy jest określeniem ropnego stanu zapalnego tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. Zmiana jest bardzo bolesna i wymaga interwencji lekarza. Nieleczone ropnie mogą powodować poważne powikłania.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ropnia okołozębowego?

Najczęściej przyczyną powstawania ropnia jest stan zapalny w obrębie zęba. W wyniku nieleczonej próchnicy dochodzi do zakażenia miazgi komorowej (naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie zęba). Zakażenie rozprzestrzenia się z komory zęba do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołokorzeniowych – w okolicy wierzchołków korzeni zęba. Rozprzestrzeniona infekcja powoduje stopniowe niszczenie tkanek otaczających ząb. W efekcie powstaje obszar zniszczonej kości, który wypełniają uszkodzone tkanki, martwe komórki oraz bakterie.

Objawy

Jakie są objawy ropnia okołozębowego?

Najbardziej typowym objawem ropnia jest bardzo silny ból, który pojawia się samoistnie. Ból ten jest określany jako pulsujący, tętniący i może promieniować do innych zębów. Nasila on się podczas ucisku – w trakcie nagryzania chorym zębem, spożywania posiłków. Dodatkowo ból jest gorszy w pozycji leżącej oraz wieczorami i w nocy. Ból pochodzący od ropnia niejednokrotnie powoduje budzenie pacjenta w nocy lub też nie daje mu spać. Dodatkowo objawami towarzyszącymi są obrzęk (opuchlizna) okolicznych tkanek, zaczerwienienie skóry na wysokości zmiany, powiększenie węzłów chłonnych. W zależności od lokalizacji ropnia mogą występować również problemy z otwarciem ust, a przy bardzo nasilonym stanie problemy z oddychaniem. Pacjent może również podawać ogólne osłabienie, często wynikające z odwodnienia i problemów z jedzeniem oraz podwyższoną temperaturę ciała.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ropień okołozębowy?

Rozpoznanie w przypadku stanów zapalnych zębopochodnych jamy ustnej ustalane jest na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań dodatkowych w postaci diagnostyki radiologicznej.

Najczęściej wykonywany badaniem jest pantomogram, zaś tomografia komputerowa pozwala na większą precyzję w ocenie lokalizacji i rozległości ogniska zapalnego.

Leczenie

Jak leczy się ropień okołozębowy?

Leczenie ropnia okołozębowego zależy od stopnia zakażenia i objawów. Może obejmować antybiotyki, drenaż ropnia lub zabieg chirurgiczny.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ropniowi okołozębowemu?

Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli stanu uzębienia. W przypadku pojawienia się zmian należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Dodatkowo nie należy zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.