Co to jest rak piersi?

Rak piersi (rak gruczołu piersiowego, rak sutka) to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, który najczęściej wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Pomimo że choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet, to ok. 1% zachorowań dotyczy również mężczyzn. Jest to groźna choroba nowotworowa, ponieważ zazwyczaj przez długi czas nie daje ona żadnych objawów, a w momencie jej wykrycia bardzo często wystąpiły już przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów, np. do płuc, wątroby, mózgu lub kości.

Przyczyny

Jakie są przyczyny raka piersi?

Przyczyną raka piersi jest niekontrolowane rozmnażanie się nieprawidłowych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Czynnikami ryzyka wystąpienia choroby są: płeć żeńska, czynniki genetyczne (mutacja genów BRCA1 i BRCA2), występowania w rodzinie, wiek kobiet (zazwyczaj dotyczy kobiet po 50. roku życia), zwiększone stężenie estrogenów, hormonalna terapia zastępcza estrogenowa, otyłość oraz radioterapia obszaru klatki piersiowej w wieku dziecięcym.

Objawy

Jakie są objawy raka piersi?

Początkowo rak piersi nie daje żadnych objawów, dlatego ważne są regularne badania piersi. Charakterystycznymi objawami są: wyczuwalny guz piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek z brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone jej napięcie, wystąpienie zaczerwienienia i obrzęku skóry piersi lub pojawienie się pod pachą twardych guzków.

Diagnoza

Jak diagnozuje się raka piersi?

W rozpoznaniu raka piersi konieczne jest wykonane USG piersi oraz w wątpliwych sytuacjach mammografii. W przypadku wystąpienia guzków wykonuje się biopsję (pobranie wycinka guza) w celu ustalenia dokładnej diagnozy i wdrążenia odpowiedniego leczenia. Najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki odpowiedniej profilaktyce i regularnym badaniom, w tym samokontroli prowadzonej przez kobietę.

Leczenie

Jak leczy się raka piersi?

W zależności od stopnia zaawansowania raka piersi, ogólnego stanu zdrowia oraz czy kobieta przeszła menopauzę, leczenie może przebiegać inaczej. Podstawową metodą leczenia jest operacja, czyli wycięcie guza. Stosowana jest również radioterapia, chemioterapia, terapia hormonalna i celowana. Czasami stosowana jest kombinacja metod leczenia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rakowi piersi?

Główną metodą profilaktyki raka piersi jest rutynowe wykonywanie badań profilaktycznych. Bardzo ważna jest samokontrola (samodzielne badanie piersi przez dotyk w celu wykrycia ewentualnych guzków) oraz wykonywanie mammografii u kobiet po 50. roku życia. W tym wieku ryzyko zachorowania na nowotwór piersi jest zwiększone.