Co to jest rak komórek wątroby?

Rak komórek wątroby to poważna choroba nowotworowa. Najczęściej dotyka osób z przewlekłymi chorobami wątroby, takimi jak wirusowe zapalenie wątroby. Może także być spowodowany innymi czynnikami. Często nie daje żadnych objawów, dlatego ważne są regularne badania.

Przyczyny

Jakie są przyczyny raka komórek wątroby?

Rak komórek wątroby może pojawić się z różnych powodów. Najczęstsze to długotrwałe spożywanie alkoholu, które uszkadza wątrobę, oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Inne czynniki to otyłość, której skutkiem może być tzw. tłuszczowa choroba wątroby oraz niektóre choroby dziedziczne.

Objawy

Jakie są objawy raka komórek wątroby?

Rak wątroby może nie dawać żadnych objawów na początku. Z czasem jednak mogą pojawić się takie objawy jak utrata wagi bez planowania diety, utrata apetytu, senność i brak energii, żółtaczka (żółknięcie oczu i skóry), brudna cuchnąca mocz, wypróżnienia o jasnym kolorze, bóle w okolicy wątroby (po prawej stronie, pod żebrami).

Diagnoza

Jak diagnozuje się raka komórek wątroby?

Diagnoza raka wątroby zaczyna się od badania lekarskiego i rozmowy o objawach. Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi, a także wykonanie badań obrazowych- tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Rzadziej może być potrzebna biopsja, gdzie niewielki kawałek wątroby jest pobierany do badania pod mikroskopem.

Leczenie

Jak leczy się raka komórek wątroby?

Leczenie raka wątroby zależy od wielu czynników, m.in. etapu choroby i stanu zdrowia pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem może być chirurgiczne usunięcie guza, jeśli jest taka możliwość. Innym opcją jest nadzorowana przez lekarza terapia lekowa. Wykorzystuje się wtedy leki chemiczne (chemioterapia), które niszczą komórki nowotworowe. Inną możliwością jest terapia celowana. Ta forma leczenia polega na stosowaniu leków, które atakują specyficzne komórki rakowe.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rakowi komórek wątroby?

Aby zapobiec rakowi wątroby, warto zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe. Zaleca się unikać picia alkoholu i jeść zdrowo. Dodatkowo warto dbać o prawidłową wagę, uważać na nadwagę i otyłość. Nie należy stosować leków bez zaleceń i bez potrzeby. Zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C i B są największymi znanymi czynnikami ryzyka, dlatego warto przyjąć szczepienie ochronne przeciwko wirusowi.