Co to jest przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest utrzymującym się długotrwale zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Ataki zapalenia pęcherzyka żółciowego w tym schorzeniu powtarzają się co jakiś czas, występują również nawracające problemy z funkcjonowaniem pęcherzyka żółciowego. Główną przyczyną tej choroby są kamienie żółciowe.

Przyczyny

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Przyczyną przewlekłego zapalenia pęcherzyka jest mechaniczne drażnienie jego błony śluzowej przez kamienie żółciowe, szlam żółciowy (tzw. błotko) lub nawracające ataki kolki żółciowej. W wyniku takiego podrażnienia dochodzi do pogrubienia ściany pęcherzyka oraz jego włóknienia.

Kamica pęcherzyka żółciowego częściej występuje u kobiet, w podeszłym wieku, u osób otyłych, chorujących na cukrzycę, hipertriglicerydemię i mukowiscydozę, u osób przyjmujących estrogeny, środki antykoncepcyjne i fibraty. W patogenezie kamicy pęcherzyka żółciowego ważną rolę odgrywają również czynniki genetyczne.

Objawy

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Głównym objawem woreczka żółciowego objętego przewlekłym stanem zapalnym jest ból, nie jest on jednak bardzo nasilony tak jak w przypadku ostrego zapalenia. Ból umiejscowiony jest w prawej okolicy podżebrowej, ma tendencje do promieniowania do kręgosłupa i prawej łopatki. Ma charakter tępy, ugniatający, może nasilać się po błędach dietetycznych (tłuste, smażone jedzenie). Poza bólem woreczka żółciowego, u chorych mogą występować takie objawy jak:
– nudności i odbijanie;
– uczucie pełności po jedzeniu;
– wzdęcia;
– okresowe, nawracające napady kolki żółciowej.

Diagnoza

Jak diagnozuje się przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Aby postawić dobrą diagnozę, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. W badaniu przedmiotowym nie wyczuwa się powiększonego pęcherzyka żółciowego. Obecny może być dodatni objaw Chełmońskiego (ból w trakcie uderzania w okolicę podżebrową prawą). Kolejnym etapem diagnozowania jest wykonanie USG pęcherzyka żółciowego. Typowy obraz przewlekłego zapalenia to: pogrubienie ściany pęcherzyka, obecność złogów w świetle pęcherzyka, upośledzona kurczliwość pęcherzyka.

Leczenie

Jak leczy się przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Leczenie schorzenia polega na usunięciu woreczka żółciowego. W zależności od warunków operację można przeprowadzić metodą otwartą (klasyczną) lub laparoskopową. Po zabiegu laparoskopowym chorzy szybciej wracają do zdrowia, mają mniejsze blizny pooperacyjne, są krócej hospitalizowani, a także dużo rzadziej występują powikłania. Niestety czasem zdarza się tak, że w trakcie zabiegu laparoskopowego dochodzi do rozszerzenia operacji i otwarcia jamy brzusznej przez chirurga ze względu na warunki, jakie panują w okolicy pęcherzyka.

Jeśli chorzy nie zgłaszają żadnych dolegliwości, nie ma wskazań do profilaktycznego usunięcia pęcherzyka żółciowego.

W przypadku bezobjawowego przewlekłego zapalenia pęcherzyka można zażywać środki żółciopędne oraz stosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się przewlekłemu zapaleniu pęcherzyka żółciowego?

Nie można zmienić skłonności genetycznej do kamicy żółciowej, ale możemy zminimalizować ryzyko powstawania złogów, a zatem także przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, przez zmianę czynników środowiskowych, a więc modyfikację stylu życia i odżywiania. Zapobieganie napadom kolki żółciowej polega przede wszystkim na stosowaniu diety niskotłuszczowej.