Co to jest przewlekłe zapalenie oskrzeli?
Przewlekłe zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, którego głównym objawem jest kaszel, suchy lub z odkrztuszaniem wydzieliny, któremu może towarzyszyć gorączka, a lekarz w badaniu fizykalnym może stwierdzić objawy osłuchowe, takie jak furczenia, czy świsty.
Przyczyny
Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli?
Najczęstszą przyczyną zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli jest palenie tytoniu (zarówno czynne, jak i bierne). Wśród rzadziej spotykanych czynników ryzyka można wymienić:
– narażenie na zanieczyszczenia środowiska,
– szkodliwe warunki pracy (wdychanie substancji toksycznych: substancji drażniących, pyłów, dymów, oparów),
– częste infekcje dróg oddechowych oraz zatok obocznych nosa,
– choroby uwarunkowane genetycznie, przebiegające z dysfunkcją rzęsek (np. zespół Kartagenera),
– wady rozwojowe dróg oddechowych (tchawicy, oskrzeli, płuc),
– niedobory pokarmowe (zwłaszcza deficyt białka).
Objawy
Jakie są objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli?
Przy podejrzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli w trakcie badania podmiotowego pacjent zgłasza następujące objawy:
– przewlekły, długo utrzymujący się kaszel z odkrztuszaniem śluzowej, przezroczystej wydzieliny (w przypadku nadkażenia i infekcji – wydzieliny śluzowo-ropnej lub ropnej – żółto-zielonkawej, o nieprzyjemnym zapachu), nasilający się po przebudzeniu;
– trudności w oddychaniu, duszność (początkowo wysiłkowa, później także spoczynkowa);
– męczliwość, pogorszenie tolerancji wysiłku, senność;
– skłonność do infekcji.
Diagnoza
Jak diagnozuje się przewlekłe zapalenie oskrzeli?
Zwykle poza dokładnym badaniem fizykalnym nie są potrzebne dodatkowe badania. U niektórych chorych konieczne jest wykonanie radiogramu klatki piersiowej, najczęściej w celu wykluczenia zapalenia płuc, którego objawy bywają podobne (w przypadku zapalenia płuc zwykle gorączka i kaszel są bardziej nasilone, często obecna jest duszność, a lekarz stwierdza zmiany podczas osłuchiwania klatki piersiowej).
Leczenie
Jak leczy się przewlekłe zapalenie oskrzeli?
Bardzo ważne znaczenie ma eliminacja czynników ryzyka choroby. Palaczy obowiązuje bezwzględny nakaz zerwania z nałogiem. W leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli wykorzystywane są: leki rozrzedzające oskrzela, leki mukolityczne, inhalacje nawilżające i rozszerzające drogi oddechowe (z pary wodnej lub 0,9% NaCl). W niektórych przypadkach konieczna może być tlenoterapia, stosowana głównie u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się przewlekłemu zapaleniu oskrzeli?
W profilaktyce zapalenia oskrzeli, jak w większości ostrych infekcji zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o zdrową dietę, odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, nieprzegrzewanie się i w miarę możliwości unikanie zwłaszcza w sezonie infekcyjnym dużych zbiorowisk, gdzie potencjalnie można zarazić się wirusami. W profilaktyce zapalenia oskrzeli wskazane są też szczepienia ochronne, zwłaszcza przeciw krztuścowi i grypie.