Co to jest przewlekła białaczka szpikowa?

Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadkim rodzajem raka szpiku kostnego — gąbczastej tkanki wewnątrz kości, w której powstają komórki krwi. Jest spowodowana zmianą genetyczną (mutacją) w komórkach macierzystych wytwarzanych przez szpik kostny. Choroba ta powoduje zwiększoną liczbę białych krwinek we krwi.

Przyczyny

Jakie są przyczyny przewlekłej białaczki szpikowej?

Czynnikiem powodującym rozwój przewlekłej białaczki szpikowej jest mutacja w obrębie materiału genetycznego komórki macierzystej szpiku. Nieprawidłowość ta polega na wymianie fragmentów DNA między chromosomami 9. i 22. W efekcie tej mutacji, zwanej translokacją, dochodzi do powstania tzw. genu fuzyjnego BRC-ABL1, który łączy dwa geny, prawidłowo występujące oddzielnie – na dwóch różnych chromosomach (9. i 22.).
Na podłożu nieprawidłowego genu powstaje patologiczne białko, które powoduje nadmierne namnażanie się komórek macierzystych szpiku. Charakterystyczną cechą przewlekłej białaczki szpikowej (choć mogącą występować także w ostrej białaczce limfoblastycznej, rzadziej – w ostrej białaczce szpikowej) jest występujący u ok. 95% chorych chromosom Philadelphia – nieprawidłowy chromosom 22. zawierający gen fuzyjny BRC-ABL1.

Objawy

Jakie są objawy przewlekłej białaczki szpikowej?

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej mogą być związane ze zwiększoną liczbą białych krwinek, czyli leukocytozą i występują, kiedy liczba krwinek białych przekracza 200 000–300 000/µl (dotyczy to około 10% chorych). Należą do nich:
– utrata masy ciała związana z przyspieszonym metabolizmem;
– zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia świadomości);
– zaburzenia widzenia;
– ból głowy;
– objawy niedotlenienia (hipoksemii) związane z zaburzeniami przepływu krwi w naczyniach płucnych;
– bolesny wzwód prącia (priapizm) – może być pierwszym objawem.

Ponadto mogą wystąpić:
– powiększenie śledziony i wątroby (u 30–40% chorych w chwili rozpoznania);
– ból w górnej części brzucha po lewej stronie (w lewym podżebrzu);
– uczucie pełności w jamie brzusznej (spowodowane powiększeniem śledziony) – jest to zazwyczaj późny objaw.

Diagnoza

Jak diagnozuje się przewlekłą białaczkę szpikową?

U połowy chorych przewlekłą białaczkę szpikową (CML) rozpoznaje się przypadkowo podczas badania morfologii krwi.

W przypadku podejrzenia przewlekłej białaczki szpikowej pierwszym badaniem, na które skieruje pacjenta lekarz, jest morfologia krwi obwodowej z rozmazem, które wykażą zwiększenie liczby krwinek białych z neutrofilami oraz nieprawidłowości w rozmazie krwi – tzw. blasty, czyli nieprawidłowe, niedojrzałe krwinki białe. Ponadto zwiększony może być odsetek granulocytów obojętnochłonnych (bazofili) oraz zwiększona liczba płytek krwi, która występuje u około 30% chorych w chwili rozpoznania. Przy rozpoznaniu u większości chorych stężenie hemoglobiny jest prawidłowe.

Następnie pacjent zostaje zazwyczaj skierowany na biopsję aspiracyjną lub trepanobiopsję szpiku, które umożliwiają ocenę szpiku kostnego.

Kolejnym etapem jest badanie cytogenetyczne szpiku, w którym identyfikuje się obecność chormosomu Philadelphia i ewentualnie innych nieprawidłowości cytogenetycznych. Ponadto wykonuje się badania molekularne krwi, które jest nie tylko przydatne do ustalenia rozpoznania, ale także ma znaczenie w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie i wykrycia mutacji genetycznych odpowiedzialnych za oporność na leczenie.

Leczenie

Jak leczy się przewlekłą białaczkę szpikową?

Doprowadzenie do całkowitego wyleczenia lub wydłużenia czasu przeżycia jest możliwe poprzez zmniejszenie liczby komórek Philadelphia aż do uzyskania remisji w badaniu cytogenetycznym (tzw. całkowita remisja cytogenetyczna) lub w badaniu molekularnym (tzw. większa remisja molekularna). Leczenie zależy od stadium zaawansowania choroby. Wyróżnia się fazę przewlekłą choroby oraz fazę akceleracji i przełomu blastycznego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się przewlekłej białaczce szpikowej?

Niestety nie istnieją konkretne metody zapobiegania przewlekłej białaczce szpikowej. Warto jednak wykonywać regularne badania krwi, aby jak najszybciej zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości.