Co to jest przebarwienia skóry?
Przebarwienia skóry to plamy lub obszary skóry, które mają inną kolorystykę niż reszta skóry. Mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze i pojawiają się zwykle na skutek nadmiernego wystawienia na słońce, zmian hormonalnych, starzenia się skóry czy uszkodzeń.
Przyczyny
Jakie są przyczyny przebarwień skóry?
Przebarwienia skóry to zmiany koloru, które mogą wystąpić z różnych powodów. Mogą to być efekty długotrwałego przebywania na słońcu, czego efektem jest nadprodukcja melaniny — substancji, która odpowiada za kolor skóry. Przebarwienia mogą też powstać w wyniku stanów zapalnych skóry, np. po trądziku. Hormonalne zmiany, takie jak te zachodzące podczas ciąży, również mogą prowadzić do przebarwień. Inne przyczyny to starzenie się skóry czy niektóre leki.
Objawy
Jakie są objawy przebarwień skóry?
Przebarwienia mogą występować w formie plam, które są ciemniejsze (brązowe, czarne) lub jaśniejsze (białe) niż twój naturalny kolor skóry. Mogą być małe lub duże, pojedyncze lub liczne, umiejscowione w jednym miejscu lub rozsiane na większej powierzchni ciała. Czasami można zauważyć, że przebarwienia są nierównomiernie rozłożone, mają nieregularny kształt lub powstały po ekspozycji na słońce.
Diagnoza
Jak diagnozuje się przebarwienia skóry?
Lekarz może zdiagnozować przebarwienia skóry poprzez dokładne zbadanie skóry. Ocenie podlega ich wygląd (kształt, wielkość, intensywność koloru). Lekarz może zapytać o styl życia i ewentualne narażenie na słońce. Czasami mogą być potrzebne dodatkowe badania, takie jak biopsja, która polega na pobraniu niewielkiej próbki skóry do analizy pod mikroskopem.
Leczenie
Jak leczy się przebarwienia skóry?
Przebarwienia skóry leczone są poprzez stosowanie kremów lub żeli zawierających składniki aktywne, które mogą zredukować przebarwienia, takie jak hydrochinon, retinoidy lub kwas azelainowy. Czasem stosuje się również metody kosmetologiczne, np. peelingi chemiczne, laseroterapię czy mikrodermabrazję, które pomagają usunąć warstwę z przebarwieniami. Bardzo ważne jest także stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed dalszym przebarwianiem. Należy pamiętać, że leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, zależy to od głębokości i rodzaju przebarwienia.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się przebarwieniom skóry?
Przebarwieniom skóry można zapobiegać, stosując krem z filtrem UV (minimum SPF 30) na co dzień, niezależnie od pogody oraz unikając bezpośredniego słońca w godzinach szczytu jego nasilenia (10-16). Ponadto warto dbać o codzienną pielęgnację skóry. W przypadku wystąpienia problemów skórnych należy skonsultować się z dermatologiem.