Co to jest posocznica?

Posocznica (inaczej sepsa) jest poważnym zakażeniem krwi, które występuje, gdy infekcja bakteryjna w innym miejscu ciała, np. w płucach lub na skórze, przedostaje się do krwiobiegu. Jest to niebezpieczne, ponieważ bakterie i ich toksyny mogą być przenoszone przez krwioobieg do całego organizmu. W związku z tym posocznica może szybko stać się zagrożeniem dla życia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny posocznicy?

Posocznica powstaje, gdy infekcja bakteryjna w danym miejscu ciała przedostaje się do krwiobiegu, a z nim do całego organizmu. Najczęstsze infekcje, które prowadzą do posocznicy to zakażenia dróg moczowych, infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc, zakażenia nerek oraz infekcje w okolicach jamy brzusznej. Najczęściej posocznica występuje w warunkach oddziału intensywnej terapii ze względu na ilość wykonywanych tam zabiegów i ciężki stan pacjentów.

Objawy

Jakie są objawy posocznicy?

Objawy posocznicy zwykle zaczynają się bardzo szybko. Najczęstszymi początkowymi objawami są dreszcze, gorączka, bardzo szybkie oddychanie oraz szybkie bicie serca. W miarę postępu posocznicy bez odpowiedniego leczenia zaczynają pojawiać się poważniejsze objawy. Obejmują one dezorientację lub niezdolność do jasnego myślenia, mdłości i wymioty, czerwone kropki pojawiające się na skórze, zmniejszenie objętości moczu oraz wstrząs.

Diagnoza

Jak diagnozuje się posocznicę?

Diagnoza posocznicy opiera się na występujących objawach oraz badaniu krwi. W badaniu krwi oznaczany jest poziom białka CRP (stanu zapalnego), który podczas sepsy jest wysoki oraz stężenie prokalcytoniny. Podwyższone oba parametry świadczą o bakteryjnym stanie zapalnym. Należy również wykonać badania mikrobiologiczne przy podejrzeniu posocznicy w celu określenia bakterii odpowiedzialnej za ten stan.

Leczenie

Jak leczy się posocznicę?

Leczenie posocznicy polega na natychmiastowym podaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania, płynów oraz leków wspomagających pracę serca po pojawieniu się pierwszych objawów. Po wykonaniu badań mikrobiologicznych można zastosować antybiotyk skierowany przeciwko konkretnej bakterii odpowiedzialnej za rozwój sepsy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się posocznicy?

Nie istnieje bezpośrednia metoda zapobiegania wystąpienia posocznicy. Profilaktycznie zaleca się dbanie o higienę osobistą, unikanie stresujących sytuacji, wypoczynek, regularne ćwiczenia fizyczne, prowadzenie zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Działania pomagają wzmocnić organizm, który będzie mniej podatny na zakażenie. Warto nie narażać się na infekcje. W zapobieganiu posocznicy można zaszczepić się przeciwko niektórym patogenom, np. Haemophilus influenzae grupy B.