Co to jest pokrzywka dermograficzna?
Dermografizm (pokrzywka dermograficzna) jest reakcją alergiczną na zadrapanie, potarcie lub ucisk skóry. Kilka sekund po zadziałaniu bodźca na ciele pojawia się zaczerwienienie oraz bąble, a także — w konsekwencji drapania się — obrzęk.
Przyczyny
Jakie są przyczyny pokrzywki dermograficznej?
Za przyczynę dermografizmu uważa się m.in. różne wstrząsy psychiczne. Mogą być to traumy w wyniku ciężkich przeżyć chorego z przeszłości. Objawy dermografizmu mogą się pojawić też w nerwicy serca.
Za ich przyczynę uważa się również procesy zachodzące w skórze właściwej oraz choroby ogólnoustrojowe jak zaburzenia pracy tarczycy.
Dermografizm może się również nasilać w okresie ciąży, ze względu na burzę hormonalną w ciele kobiety. Dziecięcy dermografizm jest zwykle związany atopią skóry, ale zdarza się też pokrzywka idiopatyczna, w której ciężko szukać przyczyny.
Dermografizm zdarza się również u pacjentów przechodzących leczenie penicyliną. Jednak objawy dermografizmu znikają wraz z ukończeniem leczenia.
Objawy
Jakie są objawy pokrzywki dermograficznej?
Objawy pokrzywki dermograficznej występują dokładnie w miejscu działania czynnika. Pokrzywka znika po kilku minutach, najwyżej po kilku-kilkunastu godzinach, jednak w tym czasie potrafi mocno dokuczyć choremu. Występuje nieprzyjemne swędzenie, zaczerwienienia oraz obrzęk.
Diagnoza
Jak diagnozuje się pokrzywkę dermograficzną?
Diagnostyka choroby z reguły nie nastręcza trudności – wskazujące na dermografizm objawy są łatwo zauważalne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. U chorego może współistnieć kilka schorzeń z grupy atopii, stąd bardzo często istotnym elementem diagnostycznym stają się testy alergiczne.
Leczenie
Jak leczy się pokrzywkę dermograficzną?
Leczenie dermografizmu oparte jest zazwyczaj na lekach antyhistaminowych, glikokortykosteroidach oraz lekach stabilizujących komórki tuczne, które uwalniają histaminę. Dermografizm jest również leczony poprzez terapię psychologiczną, która również przynosi efekty.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się pokrzywce dermograficznej?
Osoby dotknięte dermografizmem powinny zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odzieży. Wskazane są ubrania wykonane z delikatnych, przyjaznych dla skóry tkanin. Należy unikać wełnianych ubrań i wykonanych ze sztucznych materiałów. Niewskazane jest również noszenie obcisłej odzieży i dodatków, które mogłyby podrażnić skórę, tj. bielizny, paska, ciasnych spodni, sztywnych kołnierzyków itp.