Co to jest pokrzywka alergiczna?

Pokrzywka alergiczna to schorzenie charakteryzujące się swędzącym wykwitem skórnym, na który składają się bąbelki o bladym wnętrzu i dobrze odgraniczonych czerwonych brzegach. Uniesiona, rumieniowa grudka lub płytka skórna, zwykle reprezentująca krótkotrwały obrzęk skóry. Pokrzywka ta jest wynikiem reakcji alergicznej na ukąszenia owadów, pokarm lub leki.

Przyczyny

Jakie są przyczyny pokrzywki alergicznej?

Pokrzywka alergiczna występuje w wyniku reakcji organizmu na alergen, przez co uwalnia histaminę i inne substancje chemiczne spod powierzchni skóry. Histamina i inne substancje chemiczne powodują stan zapalny i gromadzenie się płynu pod skórą, powodując bąble.

Przykłady znanych wyzwalaczy obejmują:
– leki, w tym niektóre antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna i inhibitory ACE, stosowane w nadciśnieniu;
– żywność, np. orzechy, owoce morza, mleko, jajka i produkty pszenne;
– sierść zwierząt domowych np. psów, kotów, koni itd.;
– roztocza;
– lateks;
– pyłek kwiatowy;
– ukąszenia i użądlenia owadów, np. os, szerszeni, mrówek;
– niektóre środki chemiczne i kosmetyki.

Objawy

Jakie są objawy pokrzywki alergicznej?

Pokrzywka powoduje, że na skórze pojawia się bąbel pokrzywkowy. Przypomina on obrzęk skórny o różowym lub porcelanowo-białym kolorze. Pokrzywka może pojawić się nagle i szybko zniknąć. Kształt bąbla może być różny (okrągły, obrączkowaty), jednak wyraźnie się odcina od zdrowego miejsca. Jego rozmiary często są znaczące. Może pojawić się jeden lub kilka wyprysków. Wykwit ten zmienia swoją lokalizację po 3 lub 4 godzinach. Nigdy nie utrzymuje się przez dłuższy czas w tym samym miejscu. Poza bąblami pokrzywka wywołuje obrzęk błon śluzowych jamy ustnej i obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych.

Pokrzywka (uczulenie), oprócz objawów skórnych, może także wywołać inne dolegliwości, np.:
– biegunkę,
– nudności, wymioty,
– bóle stawowe,
– obniżenie ciśnienia lub stany gorączkowe.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pokrzywkę alergiczną?

Ustalenie przyczyny pokrzywki alergicznej odbywa się nie tylko na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, ale również odpowiednich badań diagnostycznych takich jak:
– Badanie poziomu IgE – z pobranego materiału bada się stężenie przeciwciał IgE, które podnosi się na skutek kontaktu z danym alergenem np. pyłkami roślin, śliną zwierząt domowych, roztoczami kurzu, pszenicą czy białkiem mleka krowiego.
– Testy skórne – testy skórne prowokują reakcję alergiczną przez zaaplikowanie niewielkiej ilości alergenu. W tym celu specjalista używa specjalnego nakłuwacza. U pacjenta z alergią można zaobserwować odczyn podobny do tego, który wywołany jest ukąszeniem komara.
– Badanie moczu;
– Badanie krwi z rozmazem;
– Badanie poziomu OB i CRP, czyli markerów stanu zapalnego w organizmie;
– Badanie sprawdzające liczbę eozynofilii, tzn. granulocytów kwasochłonnych, z rodzaju leukocytów;
– Biopsja skóry.

Leczenie

Jak leczy się pokrzywkę alergiczną?

Leczenie ostrej pokrzywki alergicznej obejmuje niedziałające uspokajająco leki przeciwhistaminowe, przyjmowane regularnie przez kilka tygodni.

Leki przeciwhistaminowe, takie jak cetyryzyna lub feksofenadyna, pomagają blokować działanie histaminy, zmniejszając wysypkę oraz powstrzymując swędzenie.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pokrzywce alergicznej?

Jeśli pokrzywka alergiczna występuje na skutek stosowania leków np. antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź inhibitorów na nadciśnienie tętnicze krwi, wskazane jest ograniczenie spożycia bądź zastąpienie danych środków farmakologicznych innymi lekami (oczywiście w porozumieniu z lekarzem).

Podobnie jest w przypadku uczulających pokarmów. Jeśli pacjentowi udało się już zidentyfikować, które produkty żywnościowe powodują wysypkę alergiczną, wskazane jest całkowite wyeliminowanie danej żywności z codziennego jadłospisu.

Osobom borykającym się z wysypką ze stresu zaleca się praktykować techniki relaksacyjne. Pomocne jest również ograniczenie czynników, które sprzyjają wystąpieniu zmian skórnych.