Co to jest podagra?

Podagra to rodzaj dny moczanowej, która powoduje ból, obrzęk oraz czerwoność w stawie dużego palca u stopy. Jest spowodowana zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie, co prowadzi do powstawania kryształków w stawach.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ?

Podagra spowodowana jest nadmiernym gromadzeniem kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy powstaje podczas rozkładu niektórych pokarmów. Zazwyczaj jest on usuwany z ciała przez nerki. Jeśli jednak jego poziom jest zbyt wysoki lub nerki nie radzą sobie z jego usuwaniem, zaczyna się gromadzić w stawach, powodując ból, czerwoność i obrzęk. Ryzyko podagry zwiększa m.in. dieta bogata w mięso czerwone, owoce morza i napoje alkoholowe, zwłaszcza piwo.

Objawy

Jakie są objawy ?

Podagra często dotyka dużego palca u nogi. Pacjent może doświadczać ostrych, nagłych bólów, często w nocy, które mogą wybudzać ze snu. Inne objawy to zaczerwienienie, obrzęk, ciepło i tkliwość w obszarze stawu. Ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ?

Lekarz diagnozuje podagrę poprzez badanie krwi — ocenie podlega ilość kwasu moczowego we krwi (produktu przemiany materii w organizmie). Może też zasugerować wykonanie rezonansu magnetycznego lub USG, żeby zobaczyć, czy na stawach jest osadzony kwas moczowy. W niektórych przypadkach lekarz pobiera próbkę płynu ze stawu do analizy.

Leczenie

Jak leczy się ?

Podagrę można leczyć na dwa sposoby. Po pierwsze, przyjmowane są leki jak np. kolchicyna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, mają za zadanie złagodzić ból i zapalenie, kiedy już atak wystąpi. Drugim elementem jest leczenie przyczyn podagry. Leczenie przyczynowe polega na obniżaniu poziomu kwasu moczowego w organizmie. Leki jak allopurinol czy febuksostat blokują produkcję kwasu moczowego. Inne, jak probenecyd, pomagają nerkom usuwać kwas moczowy z organizmu. Ważne jest też zdrowe odżywianie i unikanie alkoholu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ?

Można zapobiegać podagrze, dobierając odpowiednią dietę — unikać ostrych, tłustych potraw, czerwonego mięsa, wątróbki, alkoholu, a zwłaszcza piwa. Wart spożywać morele, szpinak, banany i czerwone pomarańcze, które pomogą obniżyć poziom kwasu moczowego. Regularna aktywność i spożywanie dużej ilości wody także są ważne.