Co to jest pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS, diaper dermatitis) to zmiany zapalne w okolicy pieluszkowej występujące najczęściej u niemowląt i małych dzieci. Często ustępuje samoistnie zazwyczaj po kilku tygodniach w wyniku prawidłowej higieny, odpowiedniego doboru pieluch i pielęgnacji. Schorzenie rzadko występuje u osób starszych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry?

Do powstania pieluszkowego zapalenia skóry przyczyniają się głównie: podwyższona temperatura i wilgotność, związki drażniące zawarte w moczu i kale i długotrwały ich kontakt ze skórą, podwyższenie pH, obecność drożdżaków, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę. Poza tym na wystąpienie i przebieg schorzenia mają też wpływ higiena, stosowane kosmetyki czy pora roku. Choroba może być także spowodowana alergią.

Objawy

Jakie są objawy pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry?

Można wyróżnić kilka faz. W pierwszej fazie występują zmiany rumieniowe, które powierzchniowo mogą się złuszczać. W kolejnych mogą wystąpić nadkażenia, różne wykwity skórne, nadżerki, rany sączące, a nawet owrzodzenia. Objawom często towarzyszy świąd. Wzrost może przyczynić się także to zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, najczęściej występują kandydozy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry?

Diagnoza pieluszkowego zapalenia skóry opiera się na dokładnym obejrzeniu zmian skórnych. W przypadku podejrzenia drożdżycy lekarz może zlecić wykonanie badania mykologicznego, natomiast alergii- naskórkowych testów płytkowych.

Leczenie

Jak leczy się pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry często ustępuje samoistnie zazwyczaj po kilku tygodniach w wyniku prawidłowej higieny, odpowiedniego doboru pieluch i pielęgnacji. Czasami konieczne jest zastosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych, a w ciężkich przypadkach preparatów ogólnych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pieluszkowemu (serwetkowemu) zapaleniu skóry?

W zapobieganiu wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry ważny jest dobór odpowiednich pieluszek i odpowiednio częsta wymiana. Zaleca się unikać pieluch wykonanych z nieprzepuszczalnych materiałów i często zmieniać pieluszkę. Dodatkowo istotna jest higiena okolicy pieluszkowej, dobranie odpowiednich kosmetyków i częste wietrzenie okolicy pieluszkowej.