Co to jest pełzakowy ropień wątroby?

Pełzakowy ropień wątroby to rzadka, ale poważna infekcja wątroby, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Choroba spowodowana jest przez pełzaka czerwonki, który jest pasożytem przenoszonym przez krew z owrzodzeń jelita grubego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny pełzakowego ropnia wątroby?

Pełzak czerwonki, który wywołuję pełzakowy ropień wątroby, rozprzestrzenia się poprzez jedzenie żywności lub wody skażonej odchodami. Do rozprzestrzenienia może dojść także poprzez kontakt międzyludzki. Czynnikami ryzyka pełzakowego ropnia wątroby są między innymi: podróż do regionu tropikalnego, niedożywienie, podeszły wiek, immunoterapia.

Objawy

Jakie są objawy pełzakowego ropnia wątroby?

Ropień wątroby może powodować ból w prawej górnej części brzucha, który czasem promieniuje do prawego barku. Może wystąpić gorączka, utrata apetytu, utrata wagi, uczucie pełności po jedzeniu, a także żółtaczka, czyli zażółcenie powłok skórnych i oczu. Niektóre osoby mogą mieć też kaszel lub problem z oddychaniem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pełzakowy ropień wątroby?

Diagnoza pełzakowego ropnia wątroby zaczyna się od rozmowy z lekarzem i badania fizykalnego. Mogą być też konieczne badania obrazowe, takie jak USG lub tomografia komputerowa (CT), aby zobaczyć, czy w wątrobie są ropnie. Wykonywane są także badanie krwi oraz badanie pobranego płynu z ropnia.

Leczenie

Jak leczy się pełzakowy ropień wątroby?

Leczenie pełzakowego ropnia wątroby polega przede wszystkim na zastosowaniu antybiotyków z grupy nitroimidazoli, najczęściej metronidazolu. Czasami, jeśli antybiotyki nie pomagają, może być konieczne wykonanie zabiegu, podczas którego lekarz nakłuwa ropień i usuwa z niego ropę. Czasami, szczególnie gdy ropień jest duży, może być konieczne jego chirurgiczne usunięcie. Całe leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pełzakowemu ropniowi wątroby?

Aby uniknąć pełzakowego ropnia wątroby, należy przestrzegać higieny, szczególnie podczas jedzenia i picia. Należy unikać spożywania nieprzygotowanej żywności i picia nieprzegotowanej wody, zwłaszcza podczas podróży. Warto także pamiętać, aby używać czystych sztućców, myć owoce i warzywa przed jedzeniem oraz nie zapominać o regularnym myciu rąk.