Co to jest pełzakowy ropień mózgu?

Pełzakowy ropień mózgu to poważna choroba, gdzie pełzak, rodzaj pasożyta, powoduje zakażenie w mózgu, tworząc torbiele, czyli małe narośle wypełnione ropą. Objawia się bólem głowy, gorączką i wymiotami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny pełzakowego ropnia mózgu?

Pełzakowy ropień mózgu to poważna choroba, wywoływana przez pasożyta- pełzaka czerwonki, który najczęściej dostaje się do organizmu przez zjedzenie pokarmu lub wypicie wody zakażonej jajami tego pasożyta. Zakażenie wraz z krwią przenosi się do innych tkanek i narządów, w tym do centralnego układu nerwowego powodując pełzakowy ropień mózgu.

Objawy

Jakie są objawy pełzakowego ropnia mózgu?

Pełzakowy ropień mózgu to poważna choroba, która może powodować różne objawy. Można odczuwać silne bóle głowy, gorączkę, zawroty głowy, nudności, wymioty, a nawet napady drgawek. Objawy te mogą być powolne lub pojawiać się nagle. Inne objawy to problemy z mową, widzeniem czy chodzeniem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pełzakowy ropień mózgu?

Pełzakowy ropień mózgu jest diagnozowany za pomocą różnych technik. Pierwszą jest tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) głowy. Dodatkowo można zastosować analizę płynu mózgowo-rdzeniowego opartą na PCR w celu pozytywnej identyfikacji pasożyta w systemie.

Leczenie

Jak leczy się pełzakowy ropień mózgu?

Lekiem pierwszego wyboru w leczeniu ropni wywołanych przez pełzaka czerwonki jest metronidazol. Po zakończeniu stosowania metronidazolu lekarz może przepisać inne leki w celu całkowitego wyeliminowania pasożyta.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pełzakowemu ropniowi mózgu ?

Pełzakowy ropień mózgu to poważna choroba, której można zapobiegać, przestrzegając kilku prostych zasad. Bardzo ważne jest regularne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem i po korzystaniu z toalety. Nie należy pić wody bezpośrednio z naturalnych źródeł, jak rzeki czy stawy oraz zawsze trzeba się upewnić, czy woda jest przegotowana lub przefiltrowana.