Co to jest pęcherzyca?

Pęcherzyca (Pemphigus) obejmuje przewlekłe choroby skóry, które charakteryzują się akantolizą (utratą łączności między komórkami kolczystymi naskórka) i tworzeniem pęcherzy w obrębie naskórka. Występuje także często objaw Nikolskiego, czyli spełzanie naskórka w wyniku potarcia. W zależności od miejsca występowania akantolizy w naskórku wyróżnia się dwie odmiany choroby pęcherzycę zwykłą (pamphigus vulgaris) i liściastą (pamphigus foliaceus).

Przyczyny

Jakie są przyczyny pęcherzycy?

Pęcherzyca jest zaburzeniem autoimmunologicznym, w którym przeciwciała przeciw powierzchni keratynocytów klasy IgG atakują zdrowe komórki skóry i jamy ustnej, powodując powstawanie pęcherzy i owrzodzeń. Przyczyny tej autoagresji nie są do końca znane, dlatego często rozpoznaje się pęcherzycę idiopatyczną o nieznanej przyczynie. Może mieć podłoże genetyczne. Pacjenci, u których stwierdzono wcześniej inne choroby o charakterze autoimmunologicznym, mają większe predyspozycje do zachorowania. Ponadto stosowanie niektórych preparatów może zwiększyć ryzyko dolegliwości, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ACE-inhibitorów czy penicylin. Również spożywanie pewnych pokarmów oraz długotrwałe wystawianie się na promienie słoneczne zwiększa ryzyko pęcherzycy.

Objawy

Jakie są objawy pęcherzycy?

Obserwowane objawy różnią się w zależności od postaci pęcherzycy. Pęcherzyca zwykła cechuje się występowaniem pęcherzy zarówno na skórze jak i błonach śluzowych. Pęcherzyca liściasta dotyczy natomiast jedynie skóry, a nadżerkowo-złuszczające zmiany zaczynają się zazwyczaj na tułowiu. W pęcherzycy bujającej obserwujemy brodawkujące i krostkowe wykwity. Wykwity pęcherzowe są delikatne i wiotkie, z łatwością pękają, co pozostawia bolesne nadżerki.

Każdej z postaci pęcherzycy, poza bolesnymi zmianami skórnymi i śluzówkowymi, mogą towarzyszyć objawy ze strony innych narządów i układów. Pacjenci uskarżają się na utratę masy ciała, zaburzenia połykania, zmiany spojówkowe, opadanie powiek, zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany na narządach płciowych, oraz zaburzenia laryngologiczne i neurologiczne. Nadżerki obecne na śluzówkach utrudniają bowiem połykanie, mogą powodować trudności w mówieniu i sprawiają ból. Czasem można zaobserwować także zanikowe zmiany paznokci oraz włosów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pęcherzycę?

W celu ustalenia, które struktury atakowane są przez układ odpornościowy, wykonuje się badania krwi, w których poszukuje się przeciwciał IgA lub IgG skierowanych przeciwko różnym formom desmogleiny (DSG). Do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoznania postaci klinicznej pęcherzycy, konieczne jest jednak histopatologiczne badanie wycinka skórnego, w którym pod mikroskopem poszukuje się autoprzeciwciał zgromadzonych w przestrzeniach między komórkami naskórka.

Leczenie

Jak leczy się pęcherzycę?

W terapii pęcherzycy stosuje się schematy leczenia stałego oraz pulsowego, które opiera się na stosowaniu steroidów (prednizon, deksometazon) oraz immunosupresantów hamujących produkcję przeciwciał (azatiopryna, cyklofosfamid). Rzadziej stosuje się dożylne immunoglobuliny. W przypadku zakażenia miejsc zmienionych chorobowo stosuje się antybiotyki. Do stosowania miejscowego poleca się preparaty przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz odkażające, w tym maści z glikokortykosteroidami.

Pęcherzycę endemiczną leczy się preparatami przeciwmalarycznymi, natomiast w odmianie paraneoplastycznej ważne jest leczenie samego nowotworu (usunięcie guza). W leczeniu pęcherzycy paraneoplastycznej zwykle nie stosuje się innych sposobów leczenia typowych dla pozostałych odmian choroby, ponieważ mogą one zwiększyć agresywność raka.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pęcherzycy ?

Ze względu na nie do końca poznane przyczyny tego schorzenia, metody profilaktyki nie są określone.