Co to jest owsica?
Owsica (enterobioza) jest to infekcja wywołana przez małe, cienkie nicienie zwane Enterobius vermicularis (owsik ludzki). Jedynym ich rezerwuarem są ludzie. Choroba rozprzestrzenia się poprzez połykanie lub wdychanie jaj pasożyta.
Przyczyny
Jakie są przyczyny owsicy?
Owsica rozprzestrzenia się poprzez połykanie lub wdychanie jaj pasożyta. Najczęściej dochodzi do zarażenia przez skażone dłonie lub skażony pokarm. Nie jest konieczna bezpośrednia styczność z osobą zakażoną, wystarczy kontakt z zabawkami, bielizną, ręcznikiem czy pościelą. Najbardziej narażone na zarażenie są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Objawy
Jakie są objawy owsicy?
Głównym objawem owsicy jest swędzenie w okolicy odbytu. Może również występować niepokój i trudności w zasypianiu. W miejscach, które są stale drapane, mogą rozwinąć się wtórne zakażenia bakteryjne. Wiele osób przechodzi tę chorobę bezobjawowo. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić mdłości, utrata apetytu, wymioty, mimowolne oddawanie moczu w nocy lub bóle brzucha.
Diagnoza
Jak diagnozuje się owsicę?
Pierwszym etapem rozpoznania owsicy jest zauważenie typowych dla niej objawów. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz zadecyduje o konieczności dalszej diagnostyki. Owsicę rozpoznaje się zwykle po raz pierwszy, gdy w kale zauważa się żywe, cienkie, białe robaki. Nie zawsze pasożyty można zauważyć gołym okiem, dlatego wykonuje się badanie mikroskopowe na obecność owsików wykonywane w laboratorium. Materiał do badania pobiera się w godzinach porannych, przed wypróżnieniem i umyciem okolic intymnych. Do pobrania służy taśma celofanowa naklejana na skórę w szparze międzypośladkowej.
Leczenie
Jak leczy się owsicę?
Leczenie owsicy polega na przyjęciu leku na owsiki przepisanego przez lekarza. Lekiem powszechnie stosowanym w tym przypadku jest pyrantel. Innymi lekami stosowanymi w leczeniu tego schorzenia są: mebendazol lub albendazol. Leczeniem owsicy powinni być objęci wszyscy współdomownicy. Dodatkowo zaleca się wyprać w gorącej wodzie bieliznę, piżamę, ubrania, pościel, ręczniki i dokładnie wysprzątać mieszkanie.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się owsicy?
Aby zapobiec wystąpieniu owsicy, należy koniecznie zadbać o przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest częste mycie rąk, szczególnie przed posiłkiem, dokładne sprzątanie mieszkania, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, częste zmienianie ręczników i pościeli oraz zadbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe.