Co to jest owrzodzenie sromu?

Owrzodzenie sromu to powierzchniowe uszkodzenie błony śluzowej sromu. Zwykle rozwija się w odpowiedzi na choroby przenoszone drogą płciową (wirus opryszczki, wirus brodawczaka ludzkiego, wirus HIV, rzeżączka). Inne przyczyny mogą obejmować urazy, takie jak skaleczenia, otarcia i zadrapania oraz reakcje alergiczne na składniki produktów kosmetycznych, higienicznych lub seksualnych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny owrzodzenia sromu?

Przyczyny owrzodzenia sromu to:
– infekcje drożdżakowe;
– choroby przenoszone drogą płciową, takie jak opryszczka, kiła, chlamydia;
– wirusy, np. wirus ospy wietrznej;
– stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej;
– zbyt częste drapanie i pocieranie sromu;
– choroby autoimmunologiczne;
– urazy.

Objawy

Jakie są objawy owrzodzenia sromu?

Objawy owrzodzenia sromu to:
– zaczerwienienie sromu – początkowa faza choroby;
– maceracja naskórka, pojawienie się rany na skórze sromu;
– pieczenie warg sromowych;
– świąd sromu, ból;
– nieprzyjemny zapach.

Diagnoza

Jak diagnozuje się owrzodzenie sromu?

W celu postawienia diagnozy lekarz zbiera informacje na temat występujących objawów i wykonuje badanie fizykalne, aby odpowiednio ukierunkować dalsze badania. Dokładny wywiad z pacjentką również jest istotny w celu postawienia przyczyny. Celem wstępnych badań jest zwykle skupienie się na diagnozowaniu chorób przenoszonych drogą płciową. Lekarz może zlecić wykonanie testów mikrobiologicznych, badań na obecność wirusów, badanie histopatologiczne oraz testy alergiczne.

Leczenie

Jak leczy się owrzodzenie sromu?

Leczenie owrzodzenia sromu zależy od przyczyny. Może obejmować antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwwirusowe, kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe. Przy leczeniu istotne jest zminimalizowanie podrażnień sromu. Można stosować też łagodne maści ochronne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się owrzodzeniu sromu?

W profilaktyce owrzodzenia sromu dużą rolę odgrywa prawidłowa higiena intymna, w tym stosowanie odpowiednich kosmetyków. Nie należy używać mydeł zasadowych i środków zawierających m.in. konserwanty, barwniki, substancje zapachowe. Po podmywaniu/kąpieli powinno się starannie i delikatnie osuszyć krocze (najlepiej ręcznikami jednorazowymi).

Większość owrzodzeń sromu jest spowodowana chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego unikanie tych infekcji lub wczesne ich leczenie może pomóc w całkowitym zapobieganiu zmianom.