Co to jest otarcia?

1. Czym są otarcia i jakie są ich przyczyny?
Otarcia to jedna z najbardziej pospolitych form urazów, związanych z uszkodzeniem naskórka, czyli najbardziej powierzchownej warstwy skóry. Spowodowane są tarciem mocnego i szorstkiego obiektu o skórę, często wynikającym z upadków podczas biegania lub jazdy na rowerze. Pomimo niewielkiej głębokości, mogą powodować dyskomfort i podatność na infekcje.

2. Objawy i diagnoza otarć.
Objawy otarć obejmują zaczerwienienie, ból, krwawienie i obrzęk w miejscu urazu. W zależności od wielkości i głębokości otarcia może wystąpić również wyciek ropy. Rozpoznanie otarcia jest stosunkowo proste i zazwyczaj oparte na wyglądzie i lokalizacji urazu.

3. Postępowanie w przypadku otarć.
Pierwszym krokiem w przypadku otarcia, jest dokładne oczyszczenie urazu, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, co zmniejsza ryzyko infekcji. Można następnie nałożyć antyseptyczny środek lub maść na bazie antybiotyków. Domowe metody leczenia otarć obejmują zastosowanie chłodzenia i unikanie dodatkowego zranienia, poprzez noszenie luźnej bielizny i odzieży.

4. Kiedy trzeba udać się do lekarza?
W przypadku poważniejszych otarć, które nie goją się samodzielnie, wymagane mogą być medyczne metody leczenia. Te mogą obejmować stosowanie sterydowych maści na receptę, aby zmniejszyć stan zapalny, lub antybiotyków doustnych w przypadku infekcji.

5. Jak zapobiegać otarciom?
Można zredukować ryzyko otarć przez noszenie odpowiednio dobranych ubrań, na przykład luźnej i oddychającej bielizny podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Dodatkowo korzystanie z ochronnej odzieży i sprzętu w trakcie jazdy na rowerze lub uprawiania innych sportów, które mogą prowadzić do upadków, także może pomóc zapobiec urazom.

Przyczyny

Jakie są przyczyny otarć?

Otarcie to rana, która powstaje wskutek kontaktu skóry z:
-szorstką powierzchnią. To najczęściej asfalt czy płyty chodnikowe podczas upadku (najczęściej zdarza się otarcie skóry na kolanie u dzieci),
-z przedmiotem, który ociera skórę z warstwy zrogowaciałej naskórka (np. chropowata ściana, ciasne buty).
Ponieważ otarcia mogą być zanieczyszczone, a i stają się wrotami dla bakterii, zaniedbana rana może ulec zakażeniu i ropieniu.

Objawy

Jakie są objawy otarć?

Zakażenie rany początkowo objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem. Pojawia się również ropna wydzielina, a ropiejące otarcie skóry boli. Jeśli rana nie zostanie w porę odkażona, może dojść do zakażenia uogólnionego. Wówczas pojawia się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i osłabienie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się otarcia?

Otarcia są stwierdzanie na podstawie wizualnej oceny zmian skórnych i towarzyszących im objawów.

Leczenie

Jak leczy się otarcia?

Otarcia, pomimo płytkiego urazu skóry, niekiedy trudno się goją. Zdarza się, że wynika z zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. To dlatego warto pamiętać o dezynfekcji rany. Do przemycia i dezynfekcji otarcia można wykorzystać:
-oktenidynę
-wodę utlenioną,
-chlorheksydynę,
-kwas borowy,
-etakrydynę (rivanol).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się otarciom?

Prawidłowe oczyszczenie i zaopatrzenie rany sprawia, że proces naprawczy przebiega szybko i bez komplikacji. Dodatkowo, prawidłowe postępowanie z raną pozwala zmniejszyć widoczność ewentualnej blizny, która mogłaby być widoczna przez wydłużony proces gojenia.