Co to jest ostre zapalenie przyzębia?

Ostre zapalenie przyzębia, zwane również chorobą dziąseł, jest poważną infekcją dziąseł, która uszkadza tkankę miękką, a bez leczenia może zniszczyć kość, która podtrzymuje zęby. Zapalenie przyzębia może powodować rozchwianie zębów lub prowadzić do ich utraty.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia przyzębia?

Zapalenie przyzębia zwykle wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. W większości przypadków rozwój zapalenia przyzębia rozpoczyna się od płytki nazębnej — lepkiej warstwy składającej się głównie z bakterii. Utrzymująca się na zębach przez dłuższy czas płytka nazębna prowadzi do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, który następnie może spowodować zapalenie przyzębia.

Objawy

Jakie są objawy ostrego zapalenia przyzębia?

Objawy ostrego zapalenia przyzębia mogą obejmować:
– opuchnięte lub obrzmiałe dziąsła jasnoczerwone, ciemnoczerwone lub purpurowe wrażliwe na dotyk dziąsła,
– częste krwawienie z dziąseł,
– nieświeży oddech,
– pojawienie się ropy pomiędzy zębami i dziąsłami.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ostre zapalenie przyzębia?

W celu sprawdzenia, czy występuje zapalenie przyzębia, lekarz dentysta przeprowadza szereg badań. Obejmują one pytania dotyczące czynników ryzyka. Ponadto wykonywany jest pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych, określa się występowanie krwawienia oraz bada ruchomość zębów.

Leczenie

Jak leczy się ostre zapalenie przyzębia?

W przypadku wszystkich postaci zapaleń przyzębia podstawowym sposobem jest mechaniczne tzn. wykonane za pomocą narzędzi, usunięcie płytki chorych tkanek. Właściwe usunięcie kamienia nazębnego naddziąsłowego oraz naddziąsłowej płytki jest łatwe do wykonania za pomocą aparatów ultradźwiękowych, narzędzi ręcznych oraz profesjonalnych piaskarek. Kolejnym etapem leczenia jest wykonywanie kiretaży, które obejmują oprócz usunięcia złogów wtórnych, w pierwszym rzędzie, poddziąsłowej płytki i chorej tkanki własnej, mianowicie patologicznie zmienionego wewnętrznego nabłonka brzeżnego i przede wszystkim zakażonego bakteriami i toksynami cementu korzeniowego. Głównym, zasadniczym celem kiretaży jest likwidacja zasiedlonej w kieszonce flory bakteryjnej.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ostremu zapaleniu przyzębia?

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki ostrego zapalenia przyzębia jest utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej i systematyczne kontrole u lekarza dentysty.