Co to jest ostre krupowe zapalenie krtani i nagłośni?

Ostre krupowe zapalenie krtani i nagłośni to infekcja górnych dróg oddechowych, która utrudnia oddychanie i powoduje charakterystyczny „szczekający” kaszel. Krup jest zwykle spowodowany infekcją wirusową (najczęściej wirusem parainfluenzy) i występuje raczej u młodszych dzieci. Kaszel oraz inne objawy krupu są wynikiem obrzęku wokół krtani, tchawicy i oskrzeli. Kiedy kaszel wymusza przepływ powietrza przez to zwężone przejście, obrzęknięte struny głosowe wydają dźwięk podobny do szczekania foki. Podobnie branie oddechu często wywołuje wysoki gwizd.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ostrego krupowego zapalenia krtani i nagłości?

To choroba wirusowa i może być powodowana przez: wirus syncytialny (ang. respiratory syncytial virus, RSV), wirusy paragrypy, grypy i adenowirusy. Zakażenie wirusowe powoduje powstanie stanu zapalnego okolicy podgłośniowej krtani, co prowadzi do zwężenia jej światła i utrudnionego przepływu powietrza.

Objawy

Jakie są objawy ostrego krupowego zapalenia krtani i nagłości?

Objawy ostrego krupowego zapalenia krtani i nagłośni:
– świst krtaniowy (inaczej stridor) – wysoki, szorstki dźwięk wynikający z zaburzonego przepływu powietrza przez częściowo zwężone drogi oddechowe,
– szczekający kaszel (przypominający szczekanie psa lub foki),
– chrypka,
– duszność w czasie wdechu.

Objawy mogą mieć różne nasilenie: od łagodnych (sporadyczny szczekający kaszel) po bardzo ciężkie (częsty szczekający kaszel, głośny wdechowy stridor, znaczna praca mięśni klatki piersiowej, sine zabarwienie skóry, duży niepokój lub zaburzenia świadomości).

Diagnoza

Jak diagnozuje się ostre krupowe zapalenie krtani i nagłośni?

Objawy krupu są na tyle charakterystyczne, że najczęściej lekarz nie musi wykonywać badań dodatkowych w celu potwierdzenia rozpoznania. W trakcie badania lekarz ocenia nasilenie świstu wdechowego (stridoru), zaciąganie klatki piersiowej, obecność sinicy (sine zabarwienie skóry), stan świadomości dziecka (zaburzenia przytomności). Dodatkowo, za pomocą pulsoksymetru, lekarz może ocenić wysycenie hemoglobiny tlenem (tzw. saturacja) oraz wykonać badanie gazometryczne.

Leczenie

Jak leczy się ostre krupowe zapalenie krtani i nagłośni?

Ważny jest szybki kontakt z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Konieczne jest podanie glikokortykosteroidów drogą domięśniową, wziewną lub doustną. Nie ma konieczności stosowania antybiotyków, ponieważ podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ostremu krupowemu zapaleniu krtani i nagłośni?

Nie ma metod zapobiegawczych, które pozwolą uniknąć zachorowaniu na ostre krupowe zapalenie krtani i nagłośni. Bardzo ważne jest dbanie o higienę oraz unikanie kontaktu z osobami z infekcjami dróg oddechowych.