Co to jest ostra białaczka limfoblastyczna?

Ostra białaczka limfoblastyczna (OBL) to rodzaj raka krwi, w którym organizm produkuje za dużo niedojrzałych limfocytów (rodzaj białych krwinek). Prowadzi to do osłabienia układu odpornościowego, powodując zwiększoną podatność na infekcje.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ostrej białaczki limfoblastycznej?

Nie są znane dokładne przyczyny ostrej białaczki limfoblastycznej, ale niestety podłoże genetyczne ma z pewnością wpływ. Często zdarza się u dzieci. Występuje częściej u osób, które wcześniej leczyły się onkologicznie lub które mają pewne genetyczne zaburzenia, takie jak zespół Downa. Większość przypadków jednak nie wiąże się z żadnymi znanymi czynnikami ryzyka.

Objawy

Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej mogą być różne, ale często towarzyszą im ogólne osłabienie, szybkie zmęczenie, częste infekcje, bolesne siniaki lub krwawienia (np. z nosa), nadmierne pocenie się (szczególnie w nocy) czy ból kości i stawów. Dodatkowo można doświadczać utraty apetytu i spadku wagi, bez widocznego powodu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ostrą białaczkę limfoblastyczną?

W celu zdiagnozowania ostrej białaczki limfoblastycznej lekarz może zlecić przeprowadzenie kilku badań, takich jak: badanie krwi, które pokazuje ilość różnych rodzajów krwinek w organizmie oraz biopsję szpiku kostnego, w której mała ilość szpiku jest pobierana do badania.

Leczenie

Jak leczy się ostrą białaczkę limfoblastyczną?

Ostra białaczka limfoblastyczna leczona jest poprzez chemioterapię, czyli leki przeciwnowotworowe, które niszczą szkodliwe komórki. Czasami stosowana jest także radioterapia (naświetlanie). W ciężkich przypadkach może być potrzebny przeszczep szpiku. Długotrwałe leczenie jest podzielone na etapy: najpierw leki mają zniszczyć jak najwięcej chorych komórek (etap indukcji remisji), potem pozbywają się resztki (konsolidacja), a następnie chronią przed nawrotem choroby (utrzymanie remisji). Leki mogą być podawane dożylnie lub doustnie.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ostrej białaczce limfoblastycznej?

Ostra białaczka limfoblastyczna to choroba, na którą nie mamy bezpośredniego wpływu. Nie ma konkretnych zdrowotnych działań, które mogłyby jej zapobiec. Ważne jest jednak regularne wykonywanie badań krwi, które mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie. Prowadzenie zdrowego stylu życia, zrównoważona dieta i aktywność fizyczna mogą pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję organizmu.