Co to jest osteoliza?

Osteoliza to postępujący stan, w którym dochodzi do zniszczenia tkanki kostnej. W tym procesie kości tracą minerały (głównie wapń), miękną, degenerują się i stają się słabsze. Osteoliza występuje, gdy komórki w kości zwane osteoklastami zwiększają swoją aktywność i rozbijają otaczające je minerały. Zmiany występujące w tym schorzeniu obejmują wyłącznie niektóre obszary, w których na kość miejscowo oddziałuje niekorzystny czynnik.

Przyczyny

Jakie są przyczyny osteolizy?

Ze względu na przyczynę osteolizę można podzielić na trzy rodzaje: nowotworową, zapalną oraz z obciążenia. Osteoliza nowotworowa jest następstwem przerzutów raka do kości. Osteoliza zapalna spowodowana jest przewlekłym stanem zapalnym kości i stawów. Osteoliza z obciążenia wynika z przewlekłego nacisku na kość.

Objawy

Jakie są objawy osteolizy?

Nie ma żadnych charakterystycznych objawów osteolizy. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy osteoliza zaczyna wpływać na tkankę wokół kości lub tkankę tworzącą kości, albo gdy kości ulegają złamaniu. Pacjent może wykazywać trudności w poruszaniu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się osteolizę?

Rozpoznanie osteolizy opiera się na badaniach laboratoryjnych i badaniu obrazowym (badanie rentgenowskie, scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Badania laboratoryjne powinny obejmować morfologię krwi obwodowej, pomiar stężenie wapnia oraz innych markerów obrotu kostnego we krwi.

Leczenie

Jak leczy się osteolizę?

Leczenie osteolizy może być różne w zależności od przyczyny. Jeśli schorzenie spowodowane jest przerzutem nowotworu, konieczna jest chemioterapia lub radioterapia oraz stosowanie leków zmniejszających dolegliwości bólowe. W przypadku osteolizy zapalnej należy leczyć chorobę podstawową, która stała się przyczyną. Jeśli jest ona wynikiem obciążenia, należy wyeliminować przyczynę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się osteolizie?

Osteoliza jest często następstwem chorób (nowotwory, przewlekłe zapalenie kości i stawów). Aby zmniejszyć ryzyko osteolizy, należy leczyć chorobę podstawową oraz unikać czynników narażenia (ucisku na kość). Zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety bogatej w wapń, witaminy i antyoksydanty.