Co to jest oparzenie słoneczne drugiego stopnia?

Oparzenie słoneczne drugiego stopnia dotyczy naskórka oraz skóry właściwej i jest poważniejsze niż oparzenia pierwszego stopnia. Pojawia się ono zazwyczaj w ciągu kilku godzin po zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca lub źródeł sztucznych, takich jak lampy słoneczne. Rozległe oparzenie na dużych obszarach skóry, oparzenia dotyczące stawów, twarzy, rąk mogą powodować poważne komplikacje i być podatne na infekcje. Gojenie oparzeń drugiego stopnia zajmuje najczęściej kilka tygodni i czasami wymaga specjalistycznego leczenia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny oparzenia słonecznego drugiego stopnia?

Oparzenia słoneczne powstają pod wpływem ekspozycji na dwa rodzaje promieniowania: UVA (odpowiada za fotostarzenie, odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz nowotwory skóry) i UVB (odpowiedzialny za widoczny rumień). Ryzyko oparzeń słonecznych wzrasta w zależności od czasu spędzanego na słońcu, przyjmowanych niektórych leków (np. antybiotyków, NLPZ, retinoidów), obecnej pory dnia podczas ekspozycji oraz wysokości nad poziomem morza, typu skóry i jej pigmentacji.

Objawy

Jakie są objawy oparzenia słonecznego drugiego stopnia?

Objawy oparzenia słonecznego drugiego stopnia mogą obejmować:
– głęboko zaczerwienioną skórę, zwłaszcza na jasnej skórze;
– obrzęk i pęcherze na dużej powierzchni skóry;
– mokrą, błyszczącą skórę;
– ból i pieczenie;
– białe przebarwienia w obrębie poparzonego obszaru skóry;
– ból głowy;
– gorączkę;
– mdłości;
– ogólne zmęczenie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się oparzenie słoneczne drugiego stopnia?

Lekarz stawia diagnozę na podstawie oceny objawów oraz szczegółowego wywiadu z pacjentem. Niekiedy lekarz może zlecić inne dodatkowe badania.

Leczenie

Jak leczy się oparzenie słoneczne drugiego stopnia?

Oparzenia słoneczne drugiego stopnia można leczyć samodzielnie w domu poprzez stosowanie chłodnych kąpieli lub okładów na dotknięty obszar. W przypadku silnego bólu można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe oraz delikatne kremy lub pianki o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym (najlepiej w składzie z D-pantenolem, alantoiną). Przy tym należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz unikać ekspozycji na słońce.
Niekiedy jednak konieczna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza jeśli skóra jest mocno pokryta pęcherzami i opuchnięta lub występują objawy udaru cieplnego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się oparzeniu słonecznemu drugiego stopnia?

Profilaktyka oparzeń słonecznych drugiego stopnia polega głównie na:
– zmniejszeniu czasu ekspozycji na szkodliwe promieniowanie słoneczne,
– unikaniu słońca w godzinach 10:00 – 14:00,
– stosowaniu kremów ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym,
– częstym aplikowaniu kremów przeciwsłonecznych (co 2 godziny i po pływaniu),
– noszeniu ubrań z długim rękawem i nogawkami (gęsto tkane materiały lub odzież z filtrem UV),
– noszeniu czapki/kapelusza.