Co to jest oligospermia?

Oligospermia (mała liczba plemników w płynie nasiennym) jest zaburzeniem, w którym stężenie plemników w nasieniu nie jest optymalne dla zapewnienia skutecznego zapłodnienia komórki jajowej. U ludzi, oligospermia jest definiowana jako liczba plemników poniżej 20 milionów na mililitr nasienia. Dolegliwość może mieć charakter przejściowy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny oligospermii?

Istnieje wiele możliwych przyczyn oligospermii, w tym:
– obrzęk żył odprowadzających wodę z jądra;
– zakażenie, które zakłóca produkcję spermy lub jej jakość;
– promieniowanie elektromagnetyczne;
– uraz jąder;
– problemy z wytryskiem, takie jak wytrysk wsteczny (wytrysk do tyłu do pęcherza moczowego);
– niektóre leki (alfa-blokery, finasteryd, antyandrogeny);
– przegrzewanie jąder;
– uwarunkowania genetyczne;
– zaburzenia równowagi hormonalnej (niski poziom testosteronu, wysoki poziom prolaktyny).

Objawy

Jakie są objawy oligospermii?

Oligospermia nie posiada żadnych objawów. Może uwidaczniać się poprzez trudności w poczęciu dziecka.

Diagnoza

Jak diagnozuje się oligospermię?

W rozpoznaniu oligospermii konieczna jest ocena liczby plemników w nasieniu. Należy przeprowadzić w tym celu analizę nasienia. W przypadku, gdy wynik przy pierwszym badaniu wskazuje na oligospermię, należy powtórzyć badanie, ponieważ może być to przejściowe. Najlepiej, żeby nasienie było oddane na miejscu w laboratorium. Badanie to określa koncentrację plemników, pH, objętość ejakulatu oraz żywotność i ruchliwość plemników.

Leczenie

Jak leczy się oligospermię?

Leczenie oligospermii może być różne w zależności od przyczyny. Może obejmować leczenie chirurgiczne lub metody farmakologiczne. Operacje mogą być wykonywane przykładowo w przypadku wnętrostwa, przeszkód w drogach odprowadzających nasienie, wad wrodzonych narządu rodnego. Dodatkowo zalecane jest przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie spożywania alkoholu, prowadzenie aktywności fizycznej.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się oligospermii?

Profilaktyka może mieć duże znaczenie w zapobieganiu oligospermii. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, na które składają się odpowiednio zbilansowana dieta oraz uprawianie sportu. Zaleca się unikanie stresu, zrezygnowaniu z alkoholu i innych używek oraz ubieranie odpowiedniej odzieży. Zbyt ciasne spodnie mogą spowodować przegrzewanie się jąder.