Co to jest odwodnienie?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Długotrwały stan odwodnienia zagraża życiu i jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny odwodnienia?

Najczęstszą przyczyną odwodnienia jest niewystarczające spożycie płynów przez brak czasu, chorobę lub brak dostępu do wody. Przyczyn odwodnienia jest wiele i nie zawsze są związane z regularnym przyjmowaniem wody.
Do innych przyczyn odwodnienia można zaliczyć:
– biegunkę oraz wymioty,
– gorączkę,
– nadmierne pocenie się (np. podczas aktywności fizycznej),
– zwiększoną objętością oddawanego moczu (wskutek chorób — cukrzycy, przyjmowanych leków — diuretyków),
– oparzenia i hipertermię organizmu,
– utratę znacznej ilości krwi.

Objawy

Jakie są objawy odwodnienia?

Oznaki i objawy odwodnienia mogą się również różnić w zależności od wieku pacjentów oraz stanu odwonienia organizmu.
W zależności od stopnia niedoboru wody w organizmie odwodnienie można podzielić na:
– lekkie (wzmożone pragnienie, bóle i zawroty głowy, osłabienie),
– umiarkowane (suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, ospałość, mniejsze wydalanie moczu),
– ostre (skrajne pragnienie, szybki oddech, zmiana stanu psychicznego).
U małych dzieci i niemowląt odwodnienie objawia się przez suchość w ustach, brak łez podczas płaczu, apatię lub rozdrażnienie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się odwodnienie?

Rozpoznanie odwodnienie opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z pacjentem oraz ocenie objawów. Dodatkowo lekarz może zlecić badania w celu potwierdzenia diagnozy i określenia stopnia odwodnienia. Wykonuje się: badania krwi, aby ocenić poziom elektrolitów (zwłaszcza sodu i potasu) oraz analizę moczu.

Leczenie

Jak leczy się odwodnienie?

Postępowanie terapeutyczne polega na uzupełnieniu utraconych płynów i elektrolitów. U większości dorosłych z łagodnym lub umiarkowanym odwodnieniem wystarczy zwiększyć przyjmowaną ilość wody i innych płynów. W ciężkich przypadkach odwodnienia konieczne może być wdrożenie leczenia szpitalnego, które polega na dożylnym podawaniu roztworów glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. Dzieciom z łagodnym i umiarkowanym odwodnieniem można podawać dostępne bez recepty doustne płyny nawadniające, a w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się odwodnieniu?

Aby zapobiec odwodnieniu, należy pić dużo płynów i jeść pokarmy bogate w wodę (dużo owoców i warzyw). Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach organizm wymaga większego spożycia płynów szczególnie podczas biegunki i wymiotów, wytężonego wysiłku fizycznego, upałów, różnych chorób (grypy, zapalenia oskrzeli czy infekcji pęcherza). Dodatkowo należy zrezygnować z alkoholu, ograniczyć kawę i mocną herbatę, unikać napojów gazowanych.