Co to jest odmrożenie z martwicą tkanki?

Odmrożenie, najczęstszy rodzaj urazu spowodowanego zamarznięciem, jest to zamarznięcie i krystalizacja płynów w przestrzeniach śródmiąższowych i komórkowych w wyniku długotrwałej ekspozycji na ujemne temperatury.

Przyczyny

Jakie są przyczyny odmrożenia z martwicą tkanki?

Przyczyną odmrożeń jest działanie ekstremalnie niskich temperatur, czasami w połączeniu z różnymi czynnikami wpływającymi na stopień uszkodzenia skóry (silny wiatr, wilgotność powietrza, ubiór oraz współistniejące zaburzenia naczyniowe). Dochodzi wtedy do skurczu naczyń krwionośnych i związanego z tym zmniejszenia przepływu krwi, tworzenia się kryształków lodu uszkadzających tkankę i prowadzących do rozwinięcia się stanu zapalnego, powstawania obrzęków w obrębie tkanek i niedokrwienia.

Objawy

Jakie są objawy odmrożenia z martwicą tkanki?

Początkowo mogą pojawić się takie objawy jak ból, pieczenie oraz obrzęk. Następnie pojawiają się pęcherze z treścią surowiczą, aż w końcu dochodzi do martwicy tkanek i odmrożenia tkanek wewnętrznych. W zależności od stopnia nasilenia może dojść do powierzchownej martwicy lub zamrożenia skóry na całej jej grubości z rozwojem głębokiej martwicy. Dochodzi wtedy do zmiany zabarwienia skóry (skóra staje się biała, niebiesko-szara, czarna) oraz zniesione jest odczuwanie zimna i bólu. Martwica tkanek jest nieodwracalna i może skutkować amputacją.

Diagnoza

Jak diagnozuje się odmrożenie z martwicą tkanek?

Odmrożenie z martwicą tkanki zwykle diagnozowane jest na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, oceny objawów klinicznych oraz badań fizykalnych. Niekiedy lekarz może zlecić dodatkowe badania np. badania laboratoryjne krwi, badania obrazowe.

Leczenie

Jak leczy się odmrożenie z martwicą tkanek?

W przypadku odmrożeń z martwicą tkanek wymagana jest hospitalizacja, leczenie chirurgiczne oraz profilaktyczne leczenie przeciwzakrzepowe. Osoby, które doświadczyły poważnych odmrożeń, mogą z czasem wymagać operacji lub amputacji w celu usunięcia martwej, lub rozkładającej się tkanki.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się odmrożeniu z martwicą tkanek?

Aby zapobiegać odmrożeniom, należy: unikać długiej ekspozycji na świeżym powietrzu w zimną, mokrą lub wietrzną pogodę, ubierać się w kilka warstw luźnej, ciepłej odzieży, nosić odzież ochraniającą dłonie, stopy, głowę przed zimnem, stosować kremy natłuszczające i ochraniające przed zimnem i mrozem, nie pić alkoholu oraz unikać długotrwałej bezczynności ruchowej.