Co to jest obrzęk naczynioruchowy?
Obrzęk naczynioruchowy to obrzęk powstający w wyniku rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, najczęściej rozwijający się w ciągu od kilku minut do kilku godzin. Obrzęk jest dobrze odgraniczony i niesymetryczny.
Przyczyny
Jakie są przyczyny obrzęku naczynioruchowego?
Obrzęk naczynioruchowy powstaje najczęściej w wyniku mechanizmów alergicznych. Najczęstszymi alergenami są: niektóre pokarmy (orzechy, jaja kurze, mleko), leki (inhibitory konwertazy angiotensyny, penicyliny), jady owadów, lateks lub barwniki.
Objawy
Jakie są objawy obrzęku naczynioruchowego?
Objawem choroby jest powstawanie obrzęku, który może być zlokalizowany w obrębie powiek, czerwieni wargowej, okolic narządów płciowych i na kończynach (dłoniach, stopach), a także błony śluzowej górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Zmiana na skórze może być bolesna i jest dobrze odgraniczona. Często towarzyszy jej pokrzywka. W przypadku obrzęku naczynioruchowego zlokalizowanego w górnym odcinku dróg oddechowych może doprowadzić do zaburzeń oddychania (duszenie się, trudności w połykaniu).
Diagnoza
Jak diagnozuje się obrzęk naczynioruchowy?
W rozpoznaniu obrzęku naczynioruchowego duże znaczenie ma przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem. Ważna jest informacja o zastosowanych lekach, przyjmowanych pokarmach, na temat obecności podobnych zaburzeń w rodzinie oraz czy występuje również pokrzywka. Gdy obrzęk naczynioruchowy związany jest z pokrzywką, wykonuje się badania takie, jak w przypadku samej pokrzywki. Ważna jest również reakcja na leki. Brak odpowiedzi po podaniu leków przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów i adrenaliny może wskazywać na obrzęk wywołany niedoborem C1.
Leczenie
Jak leczy się obrzęk naczynioruchowy?
Leczenie obrzęku naczynioruchowego występującego z pokrzywką polega na unikaniu czynnika, który go wywołał oraz stosowaniu leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów. W ciężkich przypadkach, jeśli obrzęk naczynioruchowy dotyczy dróg oddechowych, w razie konieczności może być konieczna intubacja lub konikotomia. We wrodzonych postaciach choroby związanych z niedoborem inhibitora C1 podaje się koncentrat inhibitora C1.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się obrzękowi naczynioruchowemu?
Pojawienie się obrzęku naczynioruchowego po raz pierwszy jest zwykle nieprzewidywalne. Alergicy oraz osoby, które wiedzą, że w rodzinie zdarzały się takie przypadki, powinny zbadać się pod kątem tej choroby. Kobiety z rozpoznaną chorobą nie powinny przyjmować estrogenów.