Co to jest obrzęk?

Obrzęk jest to nagromadzenie nadmiernej ilości wodnistego płynu w komórkach lub tkankach międzykomórkowych. Jest on zwykle następstwem zaburzenia równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzymanie płynu w naczyniach oraz czynnikami prowadzącymi do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk zazwyczaj występuje w stopach, kostkach i nogach, ale może dotyczyć całego ciała (obrzęk miejscowy i obrzęk uogólniony).

Przyczyny

Jakie są przyczyny obrzęku?

Przyczyny obrzęków to spożywanie zbyt dużej ilości soli, oparzenia słoneczne, ciąża, miesiączka, częste stanie lub chodzenie, przyjmowanie niektórych leków (m.in. leków na nadciśnienie, niesteroidowych leków przeciwzapalnych), reakcje alergiczne i zapalne (urazy, oparzenia, ukąszenie owadów). Niekiedy obrzęk może być związany z występowaniem chorób podstawowych takich jak: niewydolność serca, choroba nerek, problemy z wątrobą spowodowane marskością wątroby, niewydolność żylna, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne.

Objawy

Jakie są objawy obrzęku?

Charakterystyczną cechą obrzęku jest to, że skóra na opuchniętym obszarze wydaje się jasna i błyszcząca, a lekkie naciśnięcie palcem opuchniętego miejsca przez co najmniej 5 sekund pozostawia wgniecenie. Niekiedy obrzękowi towarzyszą dolegliwości bólowe, trudności z poruszaniem się, problemy z oddychaniem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się obrzęk?

Diagnostyka opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniach fizykalnych oraz dodatkowych badaniach takich jak morfologia krwi, badanie moczu, badania obrazowe – RTG, USG, rezonans magnetyczny. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny obrzęku, co umożliwia prawidłowe leczenie dolegliwości.

Leczenie

Jak leczy się obrzęk?

Postępowanie przede wszystkim obejmuje leczenie przyczynowe obrzęku. Kiedy obrzęk jest związany z zatrzymaniem sodu należy zmniejszyć spożycie soli w diecie oraz stosować leki moczopędne. Jeśli przyczyną obrzęku są choroby podstawowe należy je objąć terapią. Niekiedy leczenie obrzęku może wymagać odstawienie niektórych leków. Warto zadbać też o domowe sposoby łagodzenia dolegliwości np. masaże, ruch, pończochy uciskowe.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się obrzękowi ?

Niestety nie ma jednego sposobu na zapobieganie obrzękom. Warto dbać o zdrowy tryb życia, w tym zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, unikać urazów (należy pamiętać o sportowych ochraniaczach), dbać o właściwą masę ciała. Bardzo ważne jest dbanie o właściwą kontrolę i leczenie chorób podstawowych.