Co to jest nowotwory złośliwe migdałka?

Nowotwór złośliwy migdałka to nieprawidłowy rozrost komórek, który tworzy się w migdałku. Powstaje on na skutek mutacji w genach, która powoduje, że komórki nadmiernie proliferują. Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, zwłaszcza po 50. roku życia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworów złośliwych migdałka?

Ekspozycja migdałków na działanie substancji toksycznych powoduje złuszczanie nabłonka płaskiego. Im szybciej się on złuszcza, tym w większym tempie dochodzi do namnażania komórek. To oraz szkodliwe substancje zwiększa ryzyko mutacji, a co za tym idzie — transformacji nowotworowej. Dlatego też za główne czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe migdałka uznaje się: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Duże ryzyko zachorowania na raka migdałka występuje również u ludzi zmuszonych wdychać toksyczne substancje — np. w pracy.

Objawy

Jakie są objawy nowotworów złośliwych migdałka?

Główne objawy nowotworów złośliwych migdałka to:
-uczucie drapania, pieczenie, obecności ciała obcego w gardle;
-trudności w połykaniu;
-ból towarzyszący połykaniu i promieniujący do ucha;
-znacznie powiększenie migdałka zwykle z owrzodzeniami na jego powierzchni;
-obecność guza na szyi;
-powiększone węzły chłonne będące manifestacją przerzutu raka — w tym stadium do lekarza zgłasza się co drugi pacjent;
-ubytek masy ciała — związany zarówno z samą chorobą nowotworową, jak i z niechęcią do przyjmowania pokarmu z powodu trudności w połykaniu i mocnego bólu;
-szczękościsk, krwawienie – pojawiają się w znacznym stopniu zaawansowania raka.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwory złośliwe migdałka?

Do postawienia diagnozy, poza badaniem fizykalnym i wywiadem lekarskim, konieczne jest przeprowadzenie badania histopatologicznego wycinka migdałka lub całego migdałka usuniętego podczas zabiegu.

Leczenie

Jak leczy się nowotwory złośliwe migdałka?

Główną metodą leczenia raka migdałka podniebiennego jest tonsilektomia (usunięcie migdałka) z usunięciem łuków podniebiennych, a niekiedy także nasady języka. W razie przerzutów do węzłów chłonnych dokonuje się usunięcia układu chłonnego szyi najczęściej z następowym napromienianiem (radioterapią).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworom złośliwym migdałka?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy migdałka, warto przestrzegać zdrowego trybu życia, takiego jak: unikanie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu oraz zdrowa i zrównoważona dieta.