Co to jest nowotwory tkanki łącznej?

Nowotwory tkanki łącznej to grupa chorób, w której komórki tkanki łącznej (m.in. mięśni, tłuszczu, kości, chrząstki) zaczynają nienaturalnie się mnożyć, tworząc guzy. Mogą być łagodne lub złośliwe (rakowe).

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworów tkanki łącznej?

Nowotwory tkanki łącznej, zwane sarcomami, mogą mieć różne przyczyny. Niektóre są spowodowane zmianami genetycznymi, które mogą być dziedziczone. Inne mogą wynikać z ekspozycji na pewne chemikalia, promieniowanie lub związane z nimi mogą być infekcje wirusowe. Ważna jest też rola czynników ryzyka, takich jak otyłość czy palenie papierosów.

Objawy

Jakie są objawy nowotworów tkanki łącznej?

Nowotwory tkanki łącznej, nazywane również mięsakami, mogą powodować różne objawy w zależności od miejsca w organizmie. Często związane są z bólem lub opuchlizną w danym obszarze. Mogą wystąpić bóle kończyn, uczucie „ciężkości” w brzuchu, utrata masy ciała, zmęczenie lub gorączka.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwory tkanki łącznej?

Diagnoza nowotworów tkanki łącznej zaczyna się od rozmowy i badania fizycznego. Lekarz może zlecić badanie obrazowe, takie jak rentgen, MRI, czy tomografia komputerowa, które pokazują dokładnie, co dzieje się w organizmie. Czasem potrzebne jest też pobranie próbki tkanki (biopsja) do szczegółowego zbadania pod mikroskopem. Na podstawie tych badań lekarz jest w stanie postawić diagnozę.

Leczenie

Jak leczy się nowotwory tkanki łącznej?

Leczenie nowotworów tkanki łącznej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj nowotworu, jego lokalizacja i stadium zaawansowania. Najpowszechniejsze metody to operacja, radioterapia (promieniowanie) i chemioterapia (leki zwalczające nowotwór). Czasem używana jest także terapia celowana, która atakuje specyficzne cechy komórek nowotworowych, takie jak białka powodujące ich wzrost. Leki stosowane w terapii celowanej najczęściej przyjmuje się doustnie. Wszystkie te metody mogą być używane osobno lub w kombinacji, w zależności od konkretnego przypadku.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworom tkanki łącznej?

Nowotworom tkanki łącznej można zapobiegać poprzez zdrowy styl życia. Warto zrezygnować z palenia tytoniu oraz ograniczyć alkohol. Zaleca się zdrowe odżywiane i regularną aktywność fizyczną. Częste kontrole u lekarza są ważne, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały nowotwory.