Co to jest nowotwory męskich narządów płciowych?

Nowotwory męskich narządów płciowych dotyczą prącia, jądra, gruczołu krokowego (prostaty, stercza). Najczęściej z nich występuje nowotwór gruczołu krokowego (prostaty) stanowi 15% wszystkich zachorowań i jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworem wśród mężczyzn.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworów męskich narządów płciowych?

Przyczyny nowotworów męskich narządów płciowych mogą być różne, w zależności od rodzaju nowotworu. Wśród czynników ryzyka można wyróżnić między innymi: palenie tytoniu, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), narażenie na substancje chemiczne lub promieniowanie oraz predyspozycje genetyczne.

Objawy

Jakie są objawy nowotworów męskich narządów płciowych?

W zależności od umiejscowienia oraz rodzaju nowotworu objawy nowotworów męskich narządów płciowych są różne. Wśród objawów ogólnych, na które należy zwrócić uwagę, są: zmiany w wyglądzie lub uczuciu narządów płciowych, ból, guzki, krwawienie, trudności z oddawaniem moczu lub zmiany w funkcjonowaniu seksualnym.
Objawy, jakie towarzyszą rakowi prącia to powiększenie węzłów chłonnych w pachwinie, wyciek ropny, trudno gojące się owrzodzenia i przebarwienia w obrębie prącia.
Niepokojące objawy nowotworu jądra to: ból w podbrzuszu, dyskomfort odczuwalny w mosznie, ból i dyskomfort jądra lub guz wyczuwalny w okolicy jądra.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwory męskich narządów płciowych?

Rozpoznanie choroby opiera się na biopsji, badaniu obrazowym, badaniu palpacyjnym lub per rectum w zależności od lokalizacji guza. Ważnym badaniem jest także morfologia krwi w celu oznaczenia markerów nowotworowych. W przypadku nowotworu prostaty oznacza się swoisty antygen (PSA), którego stężenie znacząco wzrasta podczas choroby.

Leczenie

Jak leczy się nowotwory męskich narządów płciowych?

Leczenie nowotworów męskich narządów płciowych zależy od umiejscowienia, rodzaju i zaawansowania nowotworu. Może obejmować chemioterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne.
Leczenie raka prostaty polega w większości przypadków na usunięciu zmienionych chorobowo komórek (wykonuje się ten zabieg także za pomocą kriochirurgii). W ostateczności może dojść do prostatektomii radykalnej, czyli wycięcia całego gruczołu krokowego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworom męskich narządów płciowych?

Zasadniczą rolę w redukcji ryzyka rozwoju nowotworów odgrywa profilaktyka pierwotna. W diecie zaleca się wybierać produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, olej lniany), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek), warzywa i owoce bogate w selen, witaminy D, E i betakaroten. Szczególnie wskazane jest spożywanie pestek dyni, słonecznika oraz pomidorów. Ponadto zalecana jest regularna aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia. Palenie i alkohol zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Należy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych prostaty po 50 r.ż., w przypadku obciążeń rodzinnych zaleca się je wykonywać po 45 r.ż: (badanie krwi na obecność antygenu sterczowego PSA, badanie per rectum).