Co to jest nowotwór złośliwy mózgu?

Nowotwór złośliwy mózgu to szybko rosnący nowotwór, który rozprzestrzenia się na inne obszary mózgu i kręgosłupa. Większość nowotworów złośliwych mózgu to nowotwory wtórne, co oznacza, że rozpoczęły się one w innej części ciała i rozprzestrzeniły się do mózgu.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworu złośliwego mózgu?

Nowotwory mózgu możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne. Nowotwory pierwotne, czyli wewnątrzpochodne, wywodzą się z komórek gleju, opon, splotu naczyniówkowego, szyszynki, przysadki mózgowej lub naczyń krwionośnych. Natomiast nowotwory wtórne, inaczej przerzutowe, to guzy zewnątrzpochodne, które powstają z komórek przeniesionych z nowotworów innych narządów – najczęściej płuc, piersi i nerki.

Choć dokładne przyczyny złośliwych nowotworów mózgu pozostają nieznane, istnieją czynniki, które mogą sprzyjać ich rozwojowi:
– promieniowanie jonizujące – to jak dotąd jedyny czynnik o potwierdzonym i udowodnionym wpływie na powstawanie nowotworów złośliwych ośrodkowego układu nerwowego;
– wcześniejsze urazy głowy;
– predyspozycje genetyczne;
– zakażenie wirusem HIV,
– styczność z substancjami chemicznymi, na przykład w miejscu pracy.

Objawy

Jakie są objawy nowotworu złośliwego mózgu?

Symptomy nowotworu mózgu są dość zróżnicowane – zależą bowiem od lokalizacji ogniska choroby oraz stopnia wzrostu guza. Rozwijający się nowotwór powoduje powstanie ciasnoty śródczaszkowej, co skutkuje wzrostem ciśnienia w obrębie czaszki. Objawy nowotworu mózgu możemy podzielić na ogólne, które pojawiają się niezależnie od jego rodzaju, oraz ogniskowe, związane z umiejscowieniem guza.

Objawy ogólne są konsekwencją wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Należą do nich:
– silne i narastające bóle głowy,
– nudności i wymioty nasilone zwłaszcza rano,
– ciągłe uczucie senności,
– utraty przytomności,
– osłabienie sprawności umysłowej,
– zaburzenia pamięci,
– zawroty głowy,
– napady padaczkowe.

Objawy ogniskowe natomiast są powiązane z naruszeniem funkcji, za które odpowiada dana część mózgu:
– zmiany w psychice, osobowości i zachowaniu pojawiają się najczęściej przy nowotworach zlokalizowanych w płacie czołowym mózgu;
– zaburzenia mowy zwykle towarzyszą nowotworom rozwijającym się w płacie skroniowym półkuli dominującej;
– zaburzenia widzenia z reguły występują przy zajęciu płatów potylicznych;
– niedowłady ruchowe i zaburzenia czucia zazwyczaj pojawiają się przy ucisku ośrodków w płatach ciemieniowych i czołowych.

Guz może rozwijać się też w móżdżku, powodując przede wszystkim zaburzenia równowagi. Z kolei rak pnia mózgu może wywołać asymetrię twarzy oraz zaburzenia połykania.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwór złośliwy mózgu?

Rozpoznanie nowotworu złośliwego mózgu można postawić na podstawie wyników badań diagnostycznych, takich jak:
– rezonans magnetyczny głowy,
– tomografia komputerowa głowy z kontrastem,
– angiografia MR lub TK,
– PET, czyli pozytonowa emisyjna tomografia.

Lekarz może także zlecić wykonanie badań uzupełniających – okulistycznych, słuchowych, neurologicznych, badanie błędników czy markery nowotworowe.

Leczenie

Jak leczy się nowotwór złośliwy mózgu?

Leczenie nowotworu złośliwego mózgu może obejmować operację, chemioterapię i radioterapię, w zależności od rodzaju i zaawansowania nowotworu. Możliwe jest również łączenie metod. Lekarz dobiera odpowiednio leczenie indywidualnie do pacjenta.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworowi złośliwemu mózgu?

Nie ma metod zapobiegania wystąpieniu choroby. Nowotwory mózgu potrafią rozwijać się powoli, dając bardzo skąpe objawy. Dlatego tak istotne jest, by w razie pojawienia się niepokojących symptomów, natychmiast skontaktować się z lekarzem i w razie potrzeby rozpocząć niezbędne leczenie.