Co to jest nowotwór złośliwy jelita grubego?

Nowotwór złośliwy jelita grubego jest guzem jelita grubego, który może dotyczyć okrężnicy lub odbytnicy. Wiele nowotworów jelita grubego rozwija się przez długi okres czasu, często powstając z przednowotworowych polipów jelita grubego, które stopniowo rosną i mogą przekształcić się w raka.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworu złośliwego jelita grubego?

Nie są do końca poznane przyczyny rozwoju choroby. Nowotwór rozwija się w wyniku mutacji DNA komórek i ich nadmiernej proliferacji. Wyróżnia się zachorowania sporadyczne (niezwiązane z obciążeniem genetycznym) oraz zachorowania genetyczne (rodzinne). Znane są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Należą do nich: starszy wiek (powyżej 50. roku życia), rasa i grupy etniczne (wyższe ryzyko u Afroamerykanów), rodzinna historia raka jelita grubego lub polipów, rodzinna polipowatość gruczolakowata, zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), bogatotłuszczowa i ubogobłonnikowa dieta, siedzący tryb życia, cukrzyca, nadwaga, używki — palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.

Objawy

Jakie są objawy nowotworu złośliwego jelita grubego?

Objawami nowotworu jelita grubego są: ból brzucha, skurcze lub gazy, utrata wagi, zmęczenie, zmiany w wypróżnieniach, takie jak biegunka, zaparcia, wzdęcia lub bardzo rzadki stolec, krew w stolcu lub krwawienie z odbytu, częściowe lub całkowite zablokowanie pasażu stolca/kału, uczucie niepełnego wypróżnienia, ołówkowaty stolec, anemia. Objawy często różnią się od stadium choroby oraz rozmiaru i lokalizacji w jelicie grubym. Często na początku choroba przebiega bezobjawowo.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwór złośliwy jelita grubego?

Aby zdiagnozować nowotwór złośliwy jelita grubego lekarz na podstawie objawów i wywiadu lekarskiego zleca szereg badań. Procedury mogą obejmować takie badania jak: badanie palpacyjne per rectum, badanie krwi na obecność antygenu karcynoembrionalnego (CEA), badanie na obecność krwi utajonej w stolcu, rektosigmoidoskopię, kolonoskopię, badania obrazowe — USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny.

Leczenie

Jak leczy się nowotwór złośliwy jelita grubego?

Dostępnych jest wiele opcji terapii i kontroli nowotworu jelita grubego. Metoda leczenia zależy od stadium choroby. Podstawą są zabiegi chirurgiczne. W zależności od wielkości zmian wykonuje się miejscowe wycięcie samego guza bez fragmentu jelita lub w trudniejszych przypadkach wycina się guz wraz z fragmentem jelita grubego. Niekiedy podczas zabiegu konieczne jest założenie jako rozwiązanie ostateczne lub tylko przejściowe otworu w ścianie brzucha, czyli przetoki kałowej (stomii). Inne metody to radioterapia, chemioterapia, terapia celowana, immunoterapia oraz leczenie paliatywne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworowi złośliwemu jelita grubego?

Nie ma metody zapobiegania rozwoju choroby. Można ograniczyć niektóre czynniki ryzyka i zadbać o wykonywanie badań profilaktycznych. Osoby z grup ryzyka powinny poddać się badaniom przesiewowym. W celu zmniejszenia ryzyka warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, regularne posiłki i ograniczenie używek.