Co to jest nowotwór tarczycy?

Nowotwór tarczycy jest rodzajem nowotworu, który rozpoczyna się w gruczole tarczowym, gdy komórki zaczynają rosnąć poza kontrolą. Może to obejmować raka brodawkowatego, raka pęcherzykowego i inne rzadkie typy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworu tarczycy?

Niedobór jodu i związane z nim wole endemiczne mogą stanowić przyczynę zapadalności na raka tarczycy. Innymi czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na ten nowotwór, są: występowania w rodzinie (czynniki genetyczne), płeć żeńska, radioterapia okolicy szyi w dzieciństwie oraz wiek 20-50 lat.

Objawy

Jakie są objawy nowotworu tarczycy?

Nowotwór tarczycy może początkowo nie powodować żadnych objawów, ale w miarę wzrostu może być wyczuwalny przez skórę guzek na szyi. Często występuje szybko narastające powiększenie obwodu szyi, zaburzenia połykania oraz twarde i powiększone węzły chłonne.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwór tarczycy?

Duże znaczenie w rozpoznaniu nowotworu tarczycy ma badanie USG tarczycy i węzłów chłonnych, które pozwala zobrazować wielkość, budowę tarczycy i węzłów chłonnych oraz ewentualnie obecnych guzków. W przypadku podejrzenia nowotworu (obecne guzki) należy wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową.

Leczenie

Jak leczy się nowotwór tarczycy?

Podstawową metodą leczenia nowotworu tarczycy jest leczenie chirurgiczne, które polega na całkowitym usunięciu tarczycy oraz okolicznych węzłów chłonnych szyjnych. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem brodawkowatym lub pęcherzykowym po zabiegu chirurgicznym zaleca się leczenie uzupełniające jodem promieniotwórczym. Po usunięciu tarczycy pacjenci stosują lewotyroksynę w celu uzupełnienia niedoborów hormonalnych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworowi tarczycy?

Profilaktyka wystąpienia nowotworu tarczycy polega na zmniejszaniu ryzyka narażenia na czynniki, które mogą do niego doprowadzić. Ważne jest, aby zadbać o prawidłowe stężenie jodu w organizmie. Prawdopodobnie zaprzestanie palenia papierosów również powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia guzków tarczycy.