Co to jest niewydolność wątroby?
Niewydolność wątroby to niezdolność wątroby do wykonywania normalnych funkcji syntetycznych i metabolicznych w ramach prawidłowej fizjologii. Rozpoznaje się dwie formy: ostrą i przewlekłą (marskość wątroby). Ostra niewydolność wątroby jest wtedy, gdy wątroba przestaje działać w ciągu kilku dni lub tygodni. W przewlekłej niewydolności wątroby uszkodzenie wątroby narasta wraz z czasem i powoduje, że przestaje ona działać.
Przyczyny
Jakie są przyczyny niewydolności wątroby?
Przyczyny ostrej niewydolności wątroby obejmują:
– przedawkowanie niektórych leków, np. paracetamolu;
– wirusy, w tym wirus zapalenia wątroby typu A, B i E, wirus Epsteina-Barr, wirus cytomegalii i wirus Herpes simplex;
– chorobę Wilsona;
– ostre stłuszczenie wątroby u ciężarnych;
– zakrzepicę żył wątrobowych;
– jedzenie trujących dzikich grzybów.
Do przewlekłej niewydolności wątroby mogą przyczynić się: nadużywanie alkoholu, nowotwór wątroby, niewłaściwa dieta, przebyte wirusowe zapalenie wątroby.
Objawy
Jakie są objawy niewydolności wątroby?
Do wczesnych objawów niewydolności wątroby należą nudności, utrata apetytu, zmęczenie oraz biegunka. Jednak w miarę postępu niewydolności wątroby objawy stają się coraz poważniejsze i wymagają natychmiastowej opieki. Objawy te obejmują żółtaczkę, łatwe krwawienie, spuchnięty brzuch, dezorientację umysłową (tzw. encefalopatia wątrobowa) oraz senność.
Diagnoza
Jak diagnozuje się niewydolność wątroby?
Rozpoznanie niewydolności wątroby opiera się na badaniu krwi, badaniu obrazowym oraz wykonaniu biopsji narządu. W badaniach laboratoryjnych pomocne jest oznaczenie parametrów układu krzepnięcia, stężenia glukozy, wykładników uszkodzenia miąższu wątroby oraz morfologia. Badania obrazowe obejmują USG jamy brzusznej, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie
Jak leczy się niewydolność wątroby?
W leczeniu niewydolności wątroby bardzo ważna jest zdrowa i lekkostrawna dieta (ubogobiałkowa i ubogotłuszczowa) oraz unikanie spożywania alkoholu. Stosowane jest czasami leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach może być konieczny przeszczep wątroby. Transplantacja tego narządu jest najczęściej wykonywana w przypadku ostrej niewydolności wątroby, natomiast w przewlekłej niewydolności wątroby wtedy, gdy wyczerpią się inne metody leczenia.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się niewydolności wątroby?
Zalecania profilaktyczne zachorowania na niewydolność wątroby obejmują: szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B, ograniczenie spożywania alkoholu, zdrowa i lekko strawna dieta (ograniczenie tłuszczu), stosowanie leków zgodnie z zalecaniami, zadbanie o odpowiednią wagę, przestrzeganie odpowiedniej higieny.