Co to jest niewydolność serca?

Niewydolność serca jest stanem, który rozwija się, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi dla potrzeb organizmu. Może się to zdarzyć, jeśli serce nie może wypełnić się wystarczającą ilością krwi lub gdy serce jest zbyt słabe, aby prawidłowo pompować krew.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niewydolności serca?

Do niewydolności serca najczęściej prowadzi choroba niedokrwienna serca oraz schorzenia, które nadmiernie obciążają serce. Należą do nich między innymi: nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie, wady zastawkowe serca. Innymi przyczynami mogą być zapalenie mięśnia sercowego, przewlekłe choroby płuc, nadczynność tarczycy, marskość wątroby lub cukrzyca.

Objawy

Jakie są objawy niewydolności serca?

Jednym z pierwszych objawów, które pojawiają się przy niewydolności serca, jest uczucie braku tchu po rutynowych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach. W miarę jak serce staje się coraz słabsze, można to zauważyć także podczas ubierania się lub chodzenia po pokoju. U niektórych osób duszność występuje również podczas leżenia płasko. Innymi objawami niewydolności serca są kaszel, ogólne osłabienie, sinawe zabarwienie palców i warg, senność i problemy z koncentracją.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niewydolność serca?

Rozpoznanie niewydolności serca opiera się na wywiadzie z pacjentem pod kątem występowania nadciśnienia tętniczego, towarzyszących chorób (w tym serca), duszności wysiłkowej i innych czynników, które mogą się przyczynić do niewydolności oraz wykonaniu niezbędnych badań. W celu zdiagnozowania wykonywane jest EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badania laboratoryjne krwi i moczu oraz badania echokardiograficznego. Przy niepewności mogą być wykonane inne badania, np. angiografia, próba wysiłkowa.

Leczenie

Jak leczy się niewydolność serca?

W zależności od przyczyny leczenie może wyglądać inaczej. Grupami leków zazwyczaj stosowanymi w leczeniu niewydolności serca są inhibitory konwertazy angiotensyny, β-blokery, antagoniści aldosteronu i leki moczopędne. W cięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów inwazyjnych, np. terapii resynchronizacyjnej, kardiowertera-defibrylatora lub w skrajnych sytuacjach przeszczepu serca. Bardzo ważne w terapii niewydolności serca jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niewydolności serca?

Aby zapobiec wystąpieniu niewydolności serca, należy leczyć choroby, które mogą do niej doprowadzić, np. nadciśnienie tętnicze oraz zapobiegać ich wystąpieniu. Bardzo ważny jest zdrowy tryb życia, który obejmuje zdrową dietę, unikanie spożywania alkoholu, regularne ćwiczenia fizyczne, niepalenie tytoniu.