Co to jest nieprawidłowe wydzielanie gastryny (zespół zollinger-ellisona)?

Hipergastrynemia (zespół Zollinger-Ellisona) jest to rzadki stan, w którym w trzustce lub w górnej części jelita cienkiego (dwunastnica) tworzy się jeden lub więcej guzów. Guzy te wydzielają duże ilości hormonu gastryny, który powoduje, że żołądek produkuje zbyt dużo kwasu solnego. Nadmiar kwasu prowadzi do powstania wrzodów trawiennych i innych objawów. Większość objawów zespołu Zollingera-Ellisona zbliżona jest do obserwowanych w zwykłej chorobie wrzodowej. Czasami choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nieprawidłowego wydzialania gastryny (zespołu zollinger-ellisona)?

Zespół Zollinger-Ellisona jest spowodowany przez guzy, zwane gastrinoma. Guzy nadmiernie wytwarzają i uwalniają do krwi gastrynę, która powoduje znaczne zwiększenie wydzielania kwasu solnego. Guzy umiejscowione są zazwyczaj w trzustce lub dwunastnicy i często są nowotworowe.

Objawy

Jakie są objawy nieprawidłowego wydzialania gastryny (zespołu zollinger-ellisona)?

Objawy zespołu Zollinger-Ellisona mogą obejmować: ból brzucha, biegunkę, pieczenie, ból, gryzienie lub dyskomfort w nadbrzuszu, kwaśny, refluks i zgagę, burczenie w brzuchu, nudności i wymioty, krwawienie w przewodzie pokarmowym, niezamierzoną utratę wagi oraz zmniejszony apetyt. Czasami choroba trwa wiele lat bezobjawowo.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nieprawidłowe wydzielanie gastryny (zespół zollinger-ellisona)?

W przypadku podejrzenia występowania choroby Zollinger-Ellisona mierzone jest pH żołądka, wykonywana jest gastroskopia oraz badania laboratoryjne, tzw. test sekretynowy, stężenie chromograniny. W celu ustalenia lokalizacji guza wykonywane są badania obrazowe, takie jak: USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Leczenie

Jak leczy się nieprawidłowe wydzielanie gastryny (zespół zollinger-ellisona)?

Farmakoterapia zespołu Zollinger-Ellisona polega na długotrwałym stosowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). W niektórych przypadkach konieczna jest operacja w celu usunięcia guzów w przewodzie pokarmowym. W zaawansowanej chorobie, gdy guzy rozprzestrzeniły się na inne części ciała, trzeba wdrożyć chemioterapię.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nieprawidłowemu wydzialaniu gastryny (zespołowi zollinger-ellisona)?

Niestety nie ma metod zapobiegawczych, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na zespół Zollinger-Ellisona. W przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów dla tej choroby należy zgłosić się do lekarza, aby wdrożyć jak najszybciej leczenie.