Co to jest niepłodność kobieca?

Niepłodność kobieca to sytuacja, gdy kobieta przez rok nie może zajść w ciążę mimo regularnych prób, czyli stosunku płciowego bez środków antykoncepcyjnych. Może być spowodowana różnymi problemami zdrowotnymi, np. związanymi z jajnikami czy macicą.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niepłodności kobiecej?

Niepłodność u kobiet może mieć wiele przyczyn. Może wynikać z problemów z jajnikiem, jak np. zespół policystycznych jajników, który zaburza właściwe dojrzewanie jajeczek. Inna przyczyna to endometrioza, gdy tkanka podobna do tej z macicy rośnie w innych miejscach. Blokada jajowodów z powodu stanu zapalnego to kolejny powód. Znaczenie mogą mieć także hormony — ich niewłaściwy poziom może utrudniać zajście w ciążę. Wiek kobiety też jest istotny — po 35 roku życia ciężej jest zajść w ciążę.

Objawy

Jakie są objawy niepłodności kobiecej?

Najoczywistszym objawem niepłodności kobiecej jest brak ciąży pomimo starania się. Inne objawy to: nieregularne, zbyt krótkie, zbyt długie, lekkie lub ciężkie miesiączki, ból podczas miesiączki lub stosunku z partnerem. Niektóre kobiety doświadczają zmian skórnych, wzrostu owłosienia lub utraty masy ciała.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niepłodność kobiecą?

Rozpoznanie opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentką, badaniach fizykalnych oraz innych badaniach takich jak:
– histerosalpingografia (HSG), czyli badanie rentgenowskie macicy i jajowodów,
– badania hormonalne, aby ocenić stężenie hormonów folikulotropowego i luteinizującego, estradiolu, testosteronu, hormonu tyreotropowego,
– badanie USG,
– zabiegi diagnostyczne – laparoskopia lub histeroskopia,
– badania genetyczne.

Leczenie

Jak leczy się niepłodność kobiecą?

Postępowanie terapeutyczne jest ściśle uzależnione od rozpoznanej przyczyny niepłodności. U niektórych kobiet wystarczy zmienić przyzwyczajenia i styl życia. Jednak niekiedy niezbędne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego (np. leki regulujące lub stymulujące owulację), chirurgicznego lub technik wspomaganego rozrodu. Często potrzebne jest także doradztwo psychologiczne oraz rozmowy z seksuologiem. W skrajnych przypadkach, kiedy inne metody zawodzą, rozważane jest zapłodnienie in vitro (IVF). Jest to proces, w którym jajeczko i plemnik są łączone poza ciałem, a później zarodek jest implantowany do macicy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niepłodności kobiecej?

Niepłodność kobiecą możemy zapobiegać głównie przez zdrowy tryb życia. Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu mogą negatywnie wpływać na płodność. Ważna jest też właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna. Unikaj stresu, bo to również ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Pamiętaj też o regularnych badaniach ginekologicznych, które mogą wczesnie wykryć ewentualne problemy.