Co to jest niedrożność dróg żółciowych?

Niedrożność dróg żółciowych skutkuje zahamowaniem transportu żółci z wątroby do dwunastnicy. Przyczyn tego schorzenia jest wiele. Mogą wiązać się z zaburzeniami w drogach żółciowych, jak i wątrobą.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedrożności dróg żółciowych?

Czynniki odpowiedzialne za utrudnienie lub całkowite zatrzymanie transportu żółci to:
– złogi w drogach żółciowych;
– stany zapalne dróg żółciowych;
– nowotwory (np. guz wątroby, jelita, głowy trzustki, guzy jelita cienkiego);
– marskość wątroby;
– pasożyty wywołujące choroby pasożytnicze;
– urazy pooperacyjne z naruszeniem ciągłości dróg żółciowych.

Objawy

Jakie są objawy niedrożności dróg żółciowych?

Głównym objawem niedrożności dróg żółciowych jest żółtaczka wywołana odkładaniem w tkankach bilirubiny. Objawia się ona między innymi żółtym zabarwieniem błon śluzowych, twardówek lub skóry. Innymi dolegliwościami występującymi w wyniku niedrożności dróg żółciowych są: nudności, zmęczenie, ból w okolicy prawego podżebrza, odbarwiony, jasny lub żółtawy stolec oraz ciemny mocz.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedrożność dróg żółciowych?

Niedrożność dróg żółciowych jest diagnozowana na podstawie badań. Podstawowym badaniem jest badanie laboratoryjne krwi, które wykazuje podwyższony poziom bilirubiny, może być w nim także widoczny wzrost aktywności enzymów, takich jak fosfataza zasadowa (ALP), gamma-glutamylotransferaza (GGT), amylotransferaza alaninowa (ALT). Również badanie moczu jest w stanie stwierdzić obecność bilirubiny w organizmie. Inne badania diagnozujące niedrożność dróg żółciowych to USG jamy brzusznej — ukazuje ono obraz wątroby i przewodów żółciowych. Może uwidocznić złogi w obrębie przewodów żółciowych, częściej jednak obrazuje tylko ich szerokość. Poszerzenie przewodów żółciowych wskazuje na przyczynę znajdującą się poza wątrobą, natomiast gdy przewody nie są poszerzone, należy doszukiwać się schorzeń w wątrobie.

Leczenie

Jak leczy się niedrożność dróg żółciowych?

Leczenie niedrożności dróg żółciowych zależne jest od występującej przyczyny. Przy pomocy endoskopowej pankreatocholangiografii wstecznej (metoda stosowana jest przy kamicy przewodowej) usuwa się złogi z przewodów pokarmowych. Protezowanie dróg żółciowych (wprowadzanie do nich cienkich cewników) wykonuje się w przypadku nowotworów i marskości wątroby.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedrożności dróg żółciowych?

Ponieważ przyczyna choroby nie jest dokładnie znana, zapobieganie wystąpieniu niedrożności dróg żółciowych nie jest właściwie możliwe.